Sondaż: Dwie trzecie Polaków chciałoby mieć elektrownię jądrową w swoim sąsiedztwie

Protesty przeciwko elektrowni atomowej miały miejsce w 2011 roku
Protesty przeciwko elektrowni atomowej miały miejsce w 2011 roku Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta
Polacy nie chcieliby mieć elektrowni jądrowej w sąsiedztwie? Tam, gdzie plany budowy są zaawansowane mieszkańcy są w większości za. Mieszkańcy gmin Choczewo, Gniewino i Krokowa zostali właśnie przebadani w corocznym sondażu.


W sondażu 69 proc. badanych zadeklarowało się jako zwolennicy budowy elektrowni jądrowej w Polsce. To o 2 punkty procentowe więcej niż przed rokiem. W poszczególnych gminach odsetek zwolenników wahał się od 66 do 73 proc.

66 proc. respondentów poparło budowę elektrowni w pobliżu miejsca ich zamieszkania. To spadek o 1 pkt proc. w ciągu roku. Najwięcej zwolenników atomu w sąsiedztwie było w gminie Choczewo - 74 proc., w gminie Gniewino odsetek ten wynosił 68 proc., a w gminie Krokowa - 62 proc.

Tylko w tej ostatniej gminie w ciągu roku poparcie spadło - o 5 pkt proc. W ciągu ostatniego roku w gminach albo nie zmienił się albo spadł odsetek zdecydowanych przeciwników inwestycji.

Kiedy elektrownia w Polsce?
W obu rozważanych dla pierwszej elektrowni jądrowej lokalizacjach PGE EJ1 prowadzi dwuletnie badania lokalizacyjne i środowiskowe, które powinny skończyć się tej wiosny. Zgodnie z obecnymi założeniami, wybór ma zostać dokonany na podstawie wyników tych badań.


Nadal jednak nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle elektrownia powstanie. Do tej pory kosztowała niecałe 200 milionów złotych. Zwłaszcza, że rząd miał skupić się do tej pory na rozwoju energetyki węglowej.

Jednak decyzja o budowie przez PGE Baltica farm wiatrowych na Bałtyku może oznaczać zwrot w rządowej polityce. Prezesem spółki celowej, która ma to zrobić została kuzynka premiera, Mateusza Morawieckiego.

Przygotowania do budowy polskiej elektrowni atomowej rozpoczęto jeszcze w 2009 roku. Przyjęto wtedy na wniosek ówczesnego ministra skarbu Aleksandra Grada uchwałę, która powoływała do życia szereg instytucji mających zająć się rozwojem krajowego programu energetyki jądrowej, m.in. pełnomocnika rządu ds. atomu czy Departamentu Energii Jądrowej w ministerstwie gospodarki.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.