Ministrowie przesiadają się do rejsowych samolotów. Rozklekotane maszyny zagrażają bezpieczeństwu

Ministrowie przesiedli się do samolotów pasażerskich
Ministrowie przesiedli się do samolotów pasażerskich kasto / 123rf.com
Niemieckie rządowe samoloty co i rusz są uziemione z powodu awarii. Dlatego ministrowie dostali polecenie - w podróże służbowe tylko samolotami rejsowymi. Rządowymi samolotami będzie mogła latać jedynie wybrana grupa VIPów.


Obecnie rządowe samoloty są zarezerwowane na tzw. "zlecenia priorytetowe" - informuje serwis gazeta.pl. Oznacza to, że w tej chwili latać nimi mogą jedynie prezydent, kanclerz, wicekanclerz oraz szefowie MSZ i MSW.

Oprócz tego każdemu przelotowi tych osób towarzyszyć będzie dodatkowy samolot z załogą, który będzie czekał w gotowości w razie jakichkolwiek usterek. W praktyce więc ministrowie rządu muszą zacząć latać "zwykłymi" liniami lotniczymi. Takie przypadki miały już zresztą miejsce.

W ostatnich miesiącach kilkakrotnie dochodziło do usterek rządowej floty powietrznej RFN. Wielokrotnie podkreślano, że jest to ogromnym uszczerbkiem wizerunkowym dla Niemiec.

Nowe maszyny dopiero za rok
Nowe maszyny zostały co prawda zamówione, jednak ich odbiór został zaplanowany najwcześniej na 2020 rok. To wynika z procedur odbioru - te muszą potrwać, a i samych samolotów nie da się zamówić z dostawą na jutro.

Niemcy nie są jednak odosobnieni w problemach z rządową flotą. Trzy Boeingi 737 na potrzeby najważniejszych osób w Polsce kosztowały łącznie 2,5 miliarda złotych. Pierwszy jest u nas już ponad rok i nikogo nie przewiózł, bo żaden wojskowy pilot nie ma odpowiednich umiejętności i uprawnień. Rząd będzie więc dalej dzierżawił maszyny od LOT-u.


A stan tych ostatnich też ma pozostawiać wiele do życzenia. Jak twierdzą piloci, dawno nie było tak źle. Nasz narodowy przewoźnik do tego stopnia tnie koszty, że zaczyna narażać na szwank zdrowie załóg i pasażerów. Najlepszym dowodem są ostatnie awarie Bombardierów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.