Duża spółka energetyczna właśnie wycofała się z podwyżek. Sprawdź, czy możesz liczyć na zwrot

Ceny prądu mogą spaść nawet o 12 procent
Ceny prądu mogą spaść nawet o 12 procent Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
12 procent w dół - takie listy otrzymują klienci operującej w Warszawie spółki Innogy. To niestety nie tyle obniżka ceny, co powrót do stawek z połowy zeszłego roku. Klienci spółki mogą za to liczyć na zwrot nadpłaconych faktur.


"Nowa taryfa zawiera ceny za energię elektryczną obniżone o 12 procent w stosunku do taryfy przesłanej przez Innogy Polska pod koniec 2018 roku oraz niższą opłatę handlową" - czytamy w piśmie wysłanym przez firmę do klientów, cytowanym przez TVN Warszawa.

Najważniejszą zmianą dla klientów jest powrót do starej stawki za 1kWh energii w grupie taryfowej G11. Stawka po zmianach ponownie wynosi 0,3397 zł brutto.

Konieczność wysłania takich pism narzuciła na firmę ustawa, o złagodzeniu cen podwyżek prądu. Wedle jej przepisów, firmy energetyczne nie mogą narzucić na konsumentów wyższych cen prądu niż te, które obowiązywały w połowie 2018 roku.

Innogy zdążyło ze zmianami przed ustawą
Jednak Innogy zdążyło zmienić stawki jeszcze przed wejściem w życie tej ustawy. Firma argumentowała wówczas, że wszystko jest w porządku, bo sprzedawcy mają jeszcze czas do 30 stycznia, aby przedstawić Urzędowi Regulacji Energetyki wnioski o zmianę taryfy.

Teraz zgodnie z przepisami stawki muszą wrócić do poprzedniego poziomu, a klienci przy najbliższej fakturze otrzymają zwrot nadpłaconych pieniędzy. Nie trzeba w tej kwestii składać jakichkolwiek wniosków.

Promocja dostawy pod ostrzałem
Innogy ostatnio znalazło się pod ostrzałem, po ujawnieniu informacji dotyczących ich nowej promocji „Zielona Energia”. Dostawca zachęcał w nim klientów do skorzystania z atrakcyjnej oferty - zniżki ceny prądu przez trzy lata o 5 proc. i jednoczesnym pozytywnym wpływie na środowisko, dzięki wsparciu rozwoju energii odnawialnej.


Ofertę skrytykował Michał Szafrański, przedsiębiorca i bloger z jakoszczedzacpieniadze.pl. Jak policzył, w rzeczywistości oferta jest dla wielu warszawiaków niekorzystna finansowo. Bowiem każdy, kto zużywa mniej niż 4600 kWh rocznie (ok. 380 kWh miesięcznie) po skorzystaniu z podpisaniu aneksu za prąd zapłaci więcej niż w standardowej, już podwyższonej taryfie innogy na rok 2019 r.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.