Czesi sprawdzili kabanosy od Tarczyńskiego. Jest afera: za mało mięsa w mięsie

Polskie kabanosy na cenzurowanym w Czechach
Polskie kabanosy na cenzurowanym w Czechach Fot. Krzysztof Koch / Agencja Gazeta
Polskie kabanosy w Kauflandzie były sfałszowane – alarmują czeskie media. Chodzi o produkty marki Tarczyński. Po badaniach inspektorów okazało się, że zostały wyprodukowane z dużo mniejszej ilości mięsa, niż deklaruje producent.


Czeskie władze na poważnie zajęły się kontrolą polskich produktów po aferze z leżakami, czyli sprzedażą mięsa chorych i padłych krów. Teraz czeski Urząd Kontroli Rolnictwa i Żywności twierdzi, że znalazł inne podrobione produkty mięsne z Polski. Są to trzy rodzaje kabanosów dostępne w Kauflandzie. Kabanosy zostały już wycofane ze sprzedaży, pisze portal iRozhlas.cz.

Za mało mięsa
Czesi wzięli pod lupę klasyczne wieprzowe kabanosy. Analiza laboratoryjna wykazała, że zrobiono je ze 122 gramów mięsa na 100 gramów gotowego produktu. A powinny być to min. 142 gramy. W kabanosach ekskluzywnych zamiast 185 gramów mięsa, było go 164,5 grama. Podobnie było z kabanosami z dodatkiem sera – tu zamiast 180 gramów mięsa było go tylko 146 gramów.

Czeskiemu Kauflandowi grozi kara grzywny za wprowadzenie konsumentów w błąd. Firma na razie wycofała produkt i przyjmuje jego zwroty od klientów.

Służby nawet nie ukrywają, że kontrola kabanosów Tarczyńskiego była celowa. Zaledwie kilka dni wcześniej podobną rzecz wykryto w sprzedawanych przez Lidla a produkowanych przez Tarczyńskiego kabanosach marki Pikok. Tam deklarowana zawartość wołowiny w jednym z produktów miała wynosić 8 gramów. Po badaniach okazało się, że jest jej 1,58 grama.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.