Donald Trump osobiście uziemił wszystkie Boeingi 737 Max. Czemu trwało to tak długo?

W dwóch katastrofach Boeingów 737 Max zginęło 346 osób
W dwóch katastrofach Boeingów 737 Max zginęło 346 osób Fot. LLBG Spotter - Ethiopian Airlines / CC BY-SA 2.0
Amerykański producent samolotów podjął decyzję o zawieszeniu wszystkich lotów maszyn typu 737 Max. Co ciekawe, ogłosił to osobiście prezydent USA, Donald Trump. Dwie katastrofy tych maszyn pochłonęły życie 346 osób. Co ciekawe firma nadal nie widzi w tym nic dziwnego. "Nadal mamy pełne zaufanie do bezpieczeństwa samolotów 737 Max" – twierdzi Boeing.


Warto podkreślić, że Boeing jest ostatnim podmiotem, który postanowił, że lepiej będzie pozostawić nowe samoloty na ziemi. Wcześnie zrobiło to wiele linii lotniczych oraz krajów. Również w Polsce – zdecydował o tym zarówno LOT, jak i Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Dlaczego Boeing zareagował tak późno?
Zarówno amerykańskie władze, jak i producent zdawały się nie dopuszczać do siebie myśli, iż z maszynami może być coś nie tak. Boeing dość szybko wypuścił i udostępnił aktualizację oprogramowania samolotów, ale ciągle podkreśla, że "ma pełne zaufanie do bezpieczeństwa samolotów 737 Max".

Decyzja o zawieszeniu lotów została podjęta na najwyższych szczeblach władzy. Dość powiedzieć, że ogłosił ją osobiście Donald Trump. Wcześniej uziemienie maszyn zaleciły Federalna Administracja ds. Lotnictwa (FAA) i Narodowy Zarząd ds. Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) – pisze RMF24.pl.


Podejście Amerykanów najlepiej odzwierciedlają słowa Sary Nelson, przewodniczącej Stowarzyszenia Personelu Kabinowego w USA.

– Życie ludzi musi być zawsze na pierwszym miejscu. Ale w grę wchodzi tu również marka. A tą marką jest nie tylko Boeing. Jest nią Ameryka. To czym jest Ameryka w międzynarodowym lotnictwie i szerzej na świecie – stwierdziła.

Po ostatniej katastrofie Boeinga 737 Max 8 w Etiopii, akcje Boeinga mocno spadły, ich wartość zmalała o 26 mld dolarów.

Boeing dostarczył do tej pory ok. 370 sztuk samolotów 737 MAX 8 i 737 MAX 9 i ma złożone zamówienia na ok. 5000 kolejnych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.