Co trzecia apteka do zamknięcia, farmaceuci na bruk. Ten wyrok sądu może rozwalić rynek

NSA wydał wyrok, który może zmieść z rynku 1/3 aptek
NSA wydał wyrok, który może zmieść z rynku 1/3 aptek Fot. 123rf.com
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego może kompletnie zmienić rynek polskich aptek. Okazuje się, że nie wystarczy, by w aptece był magister farmacji – musi to być kierownik z kilkuletnim stażem. W efekcie do zamknięcia nadaje się 5 tysięcy aptek, a 6 tysięcy magistrów staje się niepotrzebnych.


Od wielu lat przepisy wymagają, by w aptece zawsze był farmaceuta. Jego obecność ma gwarantować, że pacjent wyjdzie z odpowiednim lekiem lub zamiennikiem i nikomu nie stanie się krzywda.

Przepisy nie są jednak do końca precyzyjne i nie wiadomo było, czy wystarczy po prostu magister farmacji, czy doświadczony kierownik placówki z przynajmniej 5-letnim stażem (lub 3-letnim jeśli ma specjalizację).

NSA stwierdził, że w przepisach chodzi o tę drugą sytuację. Efekt jest taki, że gdyby zastosować to prawo literalnie, do natychmiastowego zamknięcia nadaje się ok. 5 tysięcy z prawie 14,5 tysiąca polskich aptek.

Pracownicy aptek
To nie wszystko – skoro w aptece wystarczy jeden kierownik farmaceuta, niepotrzebni są inni magistrowie farmacji, wystarczą słabiej opłacani technicy farmacji. Zbędna staje się więc grupa 6 tysięcy farmaceutów – mówi Dziennikowi Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Ratunkiem dla polskich aptek mogłaby być szybka nowelizacja ustawy, która usankcjonowałaby obecny stan. To zresztą niejedyne zawirowanie na rynku aptek, od niedawna aptekarze muszą sprawdzać, czy wydają pacjentowi oryginalny lek a nie podróbkę. Problem w tym, że nie mają do tego odpowiednich narzędzi.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.