Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed waflami - ryzyko wystąpienia w nich salmonelli

Suche wafle zostały wycofane ze sprzedaży z powodu obawy przed Salmonellą
Suche wafle zostały wycofane ze sprzedaży z powodu obawy przed Salmonellą Piotr Wytrążek / 123rf.com
Mleko w proszku użyte do produkcji suchych wafli stało się przyczyną możliwego wystąpienia w nich Salmonelli. Główny Inspektorat Sanitarny informuje o wycofaniu ich ze sprzedaży oraz ostrzega osoby, które mogły je zakupić.


Chodzi tutaj o produkty firmy Zakład Handlowo-Usługowy „Tadex”, a konkretniej o Wafle suche Mega PAAKA, 400 g, Wafle suche Tortowe, 140 g, Chrupaki, Wafle suche, 70 g, Wafle suche, 170 g - czytamy na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Spożycie produktu wiąże się z potencjalnym ryzykiem zakażenia pałeczką Salmonella. Powodem zanieczyszczenia produktu jest mleko w proszku, które zostało użyte do produkcji. Ze względu na potencjalną możliwość zanieczyszczenia krzyżowego producent zdecydował o wycofaniu z obrotu wszystkich produktów, do produkcji których użyto kwestionowany surowiec.

GIS ostrzega, by nie spożywać wskazanych w komunikacie produktów. Może się ono skończyć bólami brzucha, biegunką, nudnościami i wymiotami. Większość osób wychodzi z zakażenia obronną ręką, jednak dla niektórych może się ono zakończyć pobytem w szpitalu.


Jak zakazić się salmonellą?
Do zatrucia dochodzi na ogół po zjedzeniu nieświeżych jajek, mięsa czy rozmrażanych lodów. Pierwsze objawy są nagłe i pojawiają się już po kilku – kilkunastu godzinach od zakażenia.

Kilka miesięcy temu o bakterii zrobiło się głośno, po tym jak zostały one znalezione w ciastach sprzedawanych w jednej z warszawskich kawiarni Green Cafe Nero. Centrala kawiarni potraktowała sprawę bardzo poważnie i nie chowa głowy w piasek. W opublikowanym na Facebooku oświadczeniu, sieć zapewnia, że ściśle współpracuje z sanepidem, prowadzi też własne dochodzenie.

W tym przypadku klienci otrzymali także odszkodowania, choć pojawiały się wątpliwości, co do ich wysokości.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.