Ujawniono zarobki prezesów banków w Polsce. Wiemy, kto dostaje najwięcej

Prezesi banków zgarniają rocznie miliony złotych. Najlepiej opłacanym prezesem polskiego banku w 2018 r. był Cezary Stypułkowski z mBanku. Zarobił 5,1 mln zł.
Prezesi banków zgarniają rocznie miliony złotych. Najlepiej opłacanym prezesem polskiego banku w 2018 r. był Cezary Stypułkowski z mBanku. Zarobił 5,1 mln zł. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Pierwszy milion można zarobić - wystarczy być prezesem polskiego banku. Najlepiej zarabiający prezes osiągnął w zeszłym roku zarobki w wysokości nieco ponad pięciu milionów złotych. To wzrost wynagrodzenia o 28 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem.


Cezary Stypułkowski z mBanku, bo to o nim mowa, w zeszłym roku zarobił łącznie 5,1 mln złotych. Cały zarząd banku otrzymał, dla porównania, 18,4 mln. Na drugim miejscu znalazł się Brunon Bartkiewicz z ING Banku Śląskiego, który zarobił 4 mln zł.

Podium zamyka Joao Bras Jorge, prezes banku Millennium, z pensją 3,25 mln zł. Jego wynagrodzenie w porównaniu z poprzednim rokiem zmalało o 35 proc.

Jak donosi dziennik "Rzeczpospolita", wprowadzenie ustawy kominowej i mniej zmian w zarządach sprawiło, że pensje były niższe niż w 2017 roku.

Ustawa kominowa ścięła zarobki
Ustawa kominowa uzależnia wynagrodzenie od wielkości firmy. Członkowie zarządów największych spółek mogą zarobić miesięcznie do 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z poprzedniego roku (w 2017 – 66 tys. zł). Do połowy 2017 roku przepisy musiały wdrożyć u siebie wszystkie spółki należące do Skarbu Państwa.

Wpłynęła ona chociażby na zarobki Zbigniewa Jagiełły, prezesa PKO BP. Największy bank w Polsce wypłacił mu 1,8 mln zł, co w porównaniu z 3,3 mln w 2017 roku jest znaczącym spadkiem. Jego zasadnicze wynagrodzenie wyniosło 66 tys. zł miesięcznie.

Zmiany w zarobkach, pomimo ustawy kominowej, nie odczuł za to prezes Pekao, Michał Krupiński. Wyniosło ono bowiem 2,1 mln zł, z czego zasadnicze 1,7 mln zł (140 tys. zł miesięcznie). To nieco więcej niż w poprzednim roku - 1,1 mln zł - jednak należy pamiętać, że zgodę na pełnienie tej funkcji otrzymał on dopiero w listopadzie 2017.


Te zarobki to nieco mniej, niż zarabia prezes banku centralnego. Według informacji przekazanych na konferencji prasowej przez Narodowy Bank Polski, Adam Glapiński zarabiał w 2018 roku średnio 63 531 zł miesięcznie, czyli 786 tysięcy zł rocznie (ok. 183 tysięcy euro).
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.