Ujawniono zarobki prezesów banków w Polsce. Wiemy, kto dostaje najwięcej

Prezesi banków zgarniają rocznie miliony złotych. Najlepiej opłacanym prezesem polskiego banku w 2018 r. był Cezary Stypułkowski z mBanku. Zarobił 5,1 mln zł.
Prezesi banków zgarniają rocznie miliony złotych. Najlepiej opłacanym prezesem polskiego banku w 2018 r. był Cezary Stypułkowski z mBanku. Zarobił 5,1 mln zł. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Pierwszy milion można zarobić - wystarczy być prezesem polskiego banku. Najlepiej zarabiający prezes osiągnął w zeszłym roku zarobki w wysokości nieco ponad pięciu milionów złotych. To wzrost wynagrodzenia o 28 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem.


Cezary Stypułkowski z mBanku, bo to o nim mowa, w zeszłym roku zarobił łącznie 5,1 mln złotych. Cały zarząd banku otrzymał, dla porównania, 18,4 mln. Na drugim miejscu znalazł się Brunon Bartkiewicz z ING Banku Śląskiego, który zarobił 4 mln zł.

Podium zamyka Joao Bras Jorge, prezes banku Millennium, z pensją 3,25 mln zł. Jego wynagrodzenie w porównaniu z poprzednim rokiem zmalało o 35 proc.

Jak donosi dziennik "Rzeczpospolita", wprowadzenie ustawy kominowej i mniej zmian w zarządach sprawiło, że pensje były niższe niż w 2017 roku.

Ustawa kominowa ścięła zarobki
Ustawa kominowa uzależnia wynagrodzenie od wielkości firmy. Członkowie zarządów największych spółek mogą zarobić miesięcznie do 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z poprzedniego roku (w 2017 – 66 tys. zł). Do połowy 2017 roku przepisy musiały wdrożyć u siebie wszystkie spółki należące do Skarbu Państwa.

Wpłynęła ona chociażby na zarobki Zbigniewa Jagiełły, prezesa PKO BP. Największy bank w Polsce wypłacił mu 1,8 mln zł, co w porównaniu z 3,3 mln w 2017 roku jest znaczącym spadkiem. Jego zasadnicze wynagrodzenie wyniosło 66 tys. zł miesięcznie.

Zmiany w zarobkach, pomimo ustawy kominowej, nie odczuł za to prezes Pekao, Michał Krupiński. Wyniosło ono bowiem 2,1 mln zł, z czego zasadnicze 1,7 mln zł (140 tys. zł miesięcznie). To nieco więcej niż w poprzednim roku - 1,1 mln zł - jednak należy pamiętać, że zgodę na pełnienie tej funkcji otrzymał on dopiero w listopadzie 2017.


Te zarobki to nieco mniej, niż zarabia prezes banku centralnego. Według informacji przekazanych na konferencji prasowej przez Narodowy Bank Polski, Adam Glapiński zarabiał w 2018 roku średnio 63 531 zł miesięcznie, czyli 786 tysięcy zł rocznie (ok. 183 tysięcy euro).
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł