Ostateczny cios w antyszczepionkowców? Amazon usuwa książki promujące ten groźny trend

W Polsce twarzą ruchu antyszczepionkowego jest Justyna Socha.
W Polsce twarzą ruchu antyszczepionkowego jest Justyna Socha. Fot. Jędrzej Nowicki / Agencja Gazeta
Największa księgarnia internetowa świata a jednocześnie gigantyczna platforma handlowa w ogóle zapowiedziała wycofanie ze swojej oferty publikacji dotyczących cudownych metod „leczenia autyzmu” oraz szkodliwości szczepionek, pozostających w jawnej sprzeczności z wiedzą medyczną.


Tego typu publikacje to woda na młyn dla antyszczepionkowców oraz osób wierzących w inne medyczne mity. Jednym z nich jest przeświadczenie o tym, że autyzm można leczyć farmakologicznie.

Lekarze z całego świata przypominają, że nie ma rzekomego "lekarstwa" na autyzm. Są tylko leki, które mogą pomóc niektórym chorym lepiej funkcjonować.

Podkreślają też, że dziesięciolecia badań medycznych konsekwentnie pokazują, że nie ma związku między szczepionkami a autyzmem. Rzeczniczka Amazon.com Inc. potwierdziła, że książki o wspomnianej tematyce nie są już dostępne na stronie.

To większa akcja
Wcześniej inny gigant technologiczny – Facebook – ogłosił, że rozprawi się z rozpowszechnianiem dezinformacji na temat szczepionek. Zmniejszy ranking stron i grup promujących mity medyczne na platformie, podejmując działania przeciwko weryfikowalnym oszustwom szczepionkowym.

Mity na temat autyzmu i szczepień krążą od 1998 r., kiedy brytyjski lekarz Andrew Wakefield opublikował artykuł na temat możliwego związku między szczepionką przeciw odrze i różyczce (MMR) a autyzmem. Badanie zostało uznane za oszustwo, sam Wakefield stracił zaś licencję lekarza.

Ruchy antyszczepionkowe pojawiają się jednak w wielu krajach, również w USA, gdzie pojawiła się ostatnio odra. Władze stanu Waszyngton rozważają wyeliminowanie niemedycznych zwolnień, które pozwalają dzieciom bez szczepień uczęszczać do szkoły, jeśli ich rodzice lub opiekunowie wyrażą osobisty sprzeciw wobec szczepionek.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł