Wygląda jak prawdziwa, tak samo rośnie. W Lublinie stworzyli sztuczną kość, pacjenci zachwyceni

Profesor Grażyna Ginalska z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie kierowała pracami nad sztuczną kością od 2004 roku.
Profesor Grażyna Ginalska z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie kierowała pracami nad sztuczną kością od 2004 roku. Fot. Iwona Burdzanowska / Agencja Gazeta
To przełomowy wynalazek w medycynie – naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie stworzyli materiał zwany sztuczną kością. Z powodzeniem wszczepili ją już 7 pacjentom, ratując ich przed amputacjami i trwałym kalectwem.


Prace nad biomateriałem trwały od 2004 roku. Kierowała nimi profesor Grażyna Ginalska, kierownik Zakładu Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

– Ja się przyzwyczaiłam do tego sformułowania "sztuczna kość", ale ten materiał ma swoją nazwę - FlexiOss – tłumaczy profesor Ginalska cytowana przez TVN24.pl.

Sztuczna kość jest zbudowana z fosforanu wapnia – tak samo, jak normalna. W stanie suchym jest twarda jak kamień, ale podczas operacji można ją formować jak plastelinę. Dzięki temu da się nią łatać ubytki w kośćcu lub nawet wstawiać w miejsce kompletnie uszkodzonych kości.

Jak to działa?
Po kilku miesiącach komórki kościotwórcze przejmują to rusztowanie, a materiał zrasta się z kością. Wtedy - jak mówi prof. Ginalska - "sztuczna kość staje się prawdziwą". Ten materiał zastosowano między innymi u pacjenta po wypadku motocyklowym, który miał ogromną – 7-centymetrową – wyrwę w kości.

FlexiOss potrzebował 19 miesięcy, by przekształcić się w ludzką kość. Dzisiaj pacjent chodzi, choć groziła mu amputacja. Podobne zabiegi przeszło do tej pory siedem osób.

Lubelska sztuczna kość dostała nagrodę polskiego produktu przyszłości i jest już opatentowana. Jej wynalazcy czekają na przyznanie międzynarodowego znaku jakości. Wtedy ta medyczna jakość "made in Poland" zacznie podbijać świat.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.