Wygląda jak prawdziwa, tak samo rośnie. W Lublinie stworzyli sztuczną kość, pacjenci zachwyceni

Profesor Grażyna Ginalska z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie kierowała pracami nad sztuczną kością od 2004 roku.
Profesor Grażyna Ginalska z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie kierowała pracami nad sztuczną kością od 2004 roku. Fot. Iwona Burdzanowska / Agencja Gazeta
To przełomowy wynalazek w medycynie – naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie stworzyli materiał zwany sztuczną kością. Z powodzeniem wszczepili ją już 7 pacjentom, ratując ich przed amputacjami i trwałym kalectwem.


Prace nad biomateriałem trwały od 2004 roku. Kierowała nimi profesor Grażyna Ginalska, kierownik Zakładu Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

– Ja się przyzwyczaiłam do tego sformułowania "sztuczna kość", ale ten materiał ma swoją nazwę - FlexiOss – tłumaczy profesor Ginalska cytowana przez TVN24.pl.

Sztuczna kość jest zbudowana z fosforanu wapnia – tak samo, jak normalna. W stanie suchym jest twarda jak kamień, ale podczas operacji można ją formować jak plastelinę. Dzięki temu da się nią łatać ubytki w kośćcu lub nawet wstawiać w miejsce kompletnie uszkodzonych kości.

Jak to działa?
Po kilku miesiącach komórki kościotwórcze przejmują to rusztowanie, a materiał zrasta się z kością. Wtedy - jak mówi prof. Ginalska - "sztuczna kość staje się prawdziwą". Ten materiał zastosowano między innymi u pacjenta po wypadku motocyklowym, który miał ogromną – 7-centymetrową – wyrwę w kości.

FlexiOss potrzebował 19 miesięcy, by przekształcić się w ludzką kość. Dzisiaj pacjent chodzi, choć groziła mu amputacja. Podobne zabiegi przeszło do tej pory siedem osób.

Lubelska sztuczna kość dostała nagrodę polskiego produktu przyszłości i jest już opatentowana. Jej wynalazcy czekają na przyznanie międzynarodowego znaku jakości. Wtedy ta medyczna jakość "made in Poland" zacznie podbijać świat.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.