Nieoczekiwane konsekwencje Brexitu. Stracą Polacy, którzy robią zakupy online

Jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej, zmienią się prawa konsumentów z UE robiących zakupy online na brytyjskich platformach.
Jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej, zmienią się prawa konsumentów z UE robiących zakupy online na brytyjskich platformach. Fot. Mateusz Skwarczak / Agencja Gazeta
Kiedy i na jakich warunkach Wielka Brytania opuści Unię Europejską - nie wiadomo. Jasne jest jednak, że tak czy owak zmienią się zasady ochrony prawnej polskich konsumentów kupujących w brytyjskich e-sklepach.


Według brytyjskiego prawa
Jak podaje portal wiadomoscihandlowe.pl, po Brexicie konsumenci z UE wciąż będą mogli kupować online produkty z Wielkiej Brytanii. Jeśli zatem klient dokona zakupu u brytyjskiego przedsiębiorcy, który nie kieruje swojej działalności na kraj konsumenta (np. nie prowadzi strony w języku klienta), wtedy będą obowiązywały przepisy odstąpienia od umowy w terminie 14 dni oraz prawo do rękojmi, które są zgodne z brytyjskim prawem.

Jeśli jednak przedsiębiorca z Wielkiej Brytanii kieruje swoją działalność do państwa zamieszkania konsumenta, wtedy umowa podlega prawom kraju konsumenta.

Skargi i spory

Brexit wpłynie na składanie skarg i polubowne rozwiązywanie sporów. Jeśli porozumienie między Unią Europejską a Wielką Brytanią nie zostanie podpisane, wtedy Wielka Brytania zostanie odłączona z Europejskiego Centrum Konsumenckiego, a „sprawy brytyjskie” znikną z elektronicznego systemu rozwiązywania sporów.

Brytyjskie podmioty ADR nie będą musiały również przyjmować wszystkich spraw transgranicznych, tylko te wedle własnego uznania.

–  Unijne przepisy dotyczące internetowego rozwiązywania sporów (ODR) nie będą obowiązywać w Wielkiej Brytanii. Przedsiębiorcy i konsumenci ze Zjednoczonego Królestwa nie będą mogli korzystać z platformy ODR, a bieżące sprawy zostaną zamknięte – zapowiada portal.


– Wielka Brytania może nigdy nie wyjść z UE - miała niedawno stwierdzić niedawno Theresa May. W ostatnim głosowaniu olbrzymią większością głosów - 391 do 242 - brytyjska Izba Gmin odrzuciła porozumienie, jakie Theresa May zawarła z Brukselą odnośnie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Tymczasem Brexit planowany jest już na 29 marca br.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.