Nieoczekiwane konsekwencje Brexitu. Stracą Polacy, którzy robią zakupy online

Jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej, zmienią się prawa konsumentów z UE robiących zakupy online na brytyjskich platformach.
Jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej, zmienią się prawa konsumentów z UE robiących zakupy online na brytyjskich platformach. Fot. Mateusz Skwarczak / Agencja Gazeta
Kiedy i na jakich warunkach Wielka Brytania opuści Unię Europejską - nie wiadomo. Jasne jest jednak, że tak czy owak zmienią się zasady ochrony prawnej polskich konsumentów kupujących w brytyjskich e-sklepach.


Według brytyjskiego prawa
Jak podaje portal wiadomoscihandlowe.pl, po Brexicie konsumenci z UE wciąż będą mogli kupować online produkty z Wielkiej Brytanii. Jeśli zatem klient dokona zakupu u brytyjskiego przedsiębiorcy, który nie kieruje swojej działalności na kraj konsumenta (np. nie prowadzi strony w języku klienta), wtedy będą obowiązywały przepisy odstąpienia od umowy w terminie 14 dni oraz prawo do rękojmi, które są zgodne z brytyjskim prawem.

Jeśli jednak przedsiębiorca z Wielkiej Brytanii kieruje swoją działalność do państwa zamieszkania konsumenta, wtedy umowa podlega prawom kraju konsumenta.

Skargi i spory

Brexit wpłynie na składanie skarg i polubowne rozwiązywanie sporów. Jeśli porozumienie między Unią Europejską a Wielką Brytanią nie zostanie podpisane, wtedy Wielka Brytania zostanie odłączona z Europejskiego Centrum Konsumenckiego, a „sprawy brytyjskie” znikną z elektronicznego systemu rozwiązywania sporów.

Brytyjskie podmioty ADR nie będą musiały również przyjmować wszystkich spraw transgranicznych, tylko te wedle własnego uznania.

–  Unijne przepisy dotyczące internetowego rozwiązywania sporów (ODR) nie będą obowiązywać w Wielkiej Brytanii. Przedsiębiorcy i konsumenci ze Zjednoczonego Królestwa nie będą mogli korzystać z platformy ODR, a bieżące sprawy zostaną zamknięte – zapowiada portal.


– Wielka Brytania może nigdy nie wyjść z UE - miała niedawno stwierdzić niedawno Theresa May. W ostatnim głosowaniu olbrzymią większością głosów - 391 do 242 - brytyjska Izba Gmin odrzuciła porozumienie, jakie Theresa May zawarła z Brukselą odnośnie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Tymczasem Brexit planowany jest już na 29 marca br.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.