Prezes NBP odkleił się od rzeczywistości. Rozdawał odznaczenia jak cukierki

Adam Glapiński dał wysokie odznaczenie chyba wszystkim swoim znajomym
Adam Glapiński dał wysokie odznaczenie chyba wszystkim swoim znajomym Foto: Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Adam Glapiński jako szef Narodowego Banku Polskiego dawał wysokie odznaczenia za "zasługi dla polskiej bankowości" na lewo i prawo. Na liście nagrodzonych znajdują się na przykład Martyna Wojciechowska i Kamila Sukiennik oraz Marek Chrzanowski, były szef KNF, który niedawno wyszedł z aresztu, ale ciążą na nim poważne zarzuty korupcji.


Były już szef Komisji Nadzoru Finansowego, niedawno odbierał listy w celi aresztu, ale może cieszyć się odznaczeniem od Adama Glapińskiego za zasługi dla bankowości. Dostały je również Martyna Wojciechowska i Kamila Sukiennik, których bajońskie zarobki w Narodowym Banku Polskim stały się podwaliną wielkiej afery.


Lista odznaczonych "Za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej" jest długa, liczy ponad 190 nazwisk. Opublikował ją na Twitterze Bartłomiej Godusławski, dziennikarz "Dziennika Gazety Prawnej".

Obejmuje ona osoby, które z rąk prezesa NBP odebrały tę odznakę w latach 2015 – 2018. Belka funkcję tę pełnił od 2010 do 2016 roku, od połowy 2016 roku prezesem jest Adam Glapiński, ekonomista i wierny polityczny druh Jarosława Kaczyńskiego.

Trudno podejrzewać, by to Marek Belka nagrodził odznaką honorową "Za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej" Martynę Wojciechowską i Kamilę Sukiennik. To odwieczne bardzo bliskie współpracowniczki Adama Glapińskiego, zatrudniane przez niego na coraz wyższych stanowiskach, dostające wysokie pensje i dodatkowe, wysoko płatne stanowiska.


Zarobki w NBP
Niedawno NBP został zmuszony do ujawnienia wysokości zarobków swoich pracowników i okazało się, że comiesięczne zarobki Wojciechowskiej w 2018 r. wynosiły 49 563 zł brutto. Jednak nie zapominajmy, że miała dodatkowe źródła zarobku.

Jak donosił portal OKO.press, Wojciechowska została oddelegowana przez prezesa NBP do rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Jako przedstawicielka NBP za zasiadanie w zacnym gronie kobieta dostaje stałe wynagrodzenie w wysokości 4 404 zł i maksymalnie 6 606 zł za udział w posiedzeniach. Zaś według sprawozdania BFG, Wojciechowska jest wyjątkowo pilna i spotkań nie opuszcza.

Kto nagrodził Chrzanowskiego?
Trudno również przypuszczać, by to Marek Belka nagrodził Marka Chrzanowskiego, który w roku 2016 został przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego. Piękną karierę ekonomisty przerwało aresztowanie w związku z podejrzeniem o korupcję.

Co ciekawe, na liście nagrodzonych możemy też znaleźć nazwisko samego Adama Glapińskiego. Odznaczenie przyznał mu prawdopodobnie Marek Belka. Szkoda, że Glapiński nie podążył tym tropem i nadawał odznakę osobom, które nie okazały się jej godne.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.