Emerytury à la PiS zaliczają poślizg. Nie wystartują, bo brakuje ważnego dokumentu

Mateusz Morawiecki prezentuje założenia reformy systemu emerytalnego.
Mateusz Morawiecki prezentuje założenia reformy systemu emerytalnego. Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Pracownicze Plany Kapitałowe to dla firm twardy orzech do zgryzienia. Nie dość, że na wprowadzenie przepisów narzuconych przez PiS mają mało czasu, to ciągle brakuje listy podmiotów uprawnionych do prowadzenia tych inwestycji. Odpowiedzialny za nią Polski Fundusz Rozwoju opublikuje ją może za miesiąc.


Pracodawcy zatrudniający co najmniej 250 osób muszą się intensywnie przygotowywać do wprowadzenia PPK dla swoich pracowników. Firmy chętnie już wybrałyby jakiś fundusz do zarządzania tymi środkami, ale jeszcze nie mogą. Z kolei instytucje finansowe chętnie zaproponowałyby swoje usługi firmom, ale jeszcze im nie wolno.

Powodem jest brak ewidencji podmiotów uprawnionych do prowadzenia funduszy. Ich listę powinien opublikować Polski Fundusz Rozwoju (PFR) na portalu PPK. Serwis jednak ciągle nie działa. Na dodatek fundusze nie mogą się jakoś specjalnie reklamować, więc wiedza o ich ewentualnej ofercie ciągle jest zerowa.

Nawet gdyby fundusze mogły ostro ruszyć z kampaniami, i tak by się im to niespecjalnie opłacało – poziom ich prowizji jest ustalony ustawą i dość niski.

Kiedy wystartują PPK?
Ewidencja PPK prawdopodobnie ruszy dopiero za miesiąc – pisze Gazeta Wyborcza.

– Wyzwaniem będzie krótki czas pomiędzy 1 lipca a 12 listopada br., kiedy to pracodawcy zatrudniający powyżej 250 osób zobowiązani będą do podpisania umowy o prowadzenie PPK i odprowadzenia pierwszej wpłaty – mówi dziennikowi Robert Juszczak, regionalny menedżer ds. wdrażania i rozwoju planów emerytalnych w Esaliens TFI.


Największy apetyt na PPK ma PZU, które liczy na co najmniej 30 proc. udziału w rynku. Według obliczeń Ministerstwa Finansów uprawnionych do przystąpienia do PPK będzie 11,5 mln osób. Nie wiadomo, ile rzeczywiście się na to zdecyduje, bo na razie spory odsetek ludzi jest nastawionych do programu dość nieufnie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.