Gigantyczna kwota. Wiemy, ile fundacja Rydzyka dostaje z 1 proc. podatku

Miliony z jednego procenta wspierają działania Tadeusza Rydzyka
Miliony z jednego procenta wspierają działania Tadeusza Rydzyka Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
Katalog organizacji, na które przesyłamy 1 proc. podatków, od kilku lat nie zmienia się. Po pierwsze pomagamy dzieciom, niepełnosprawnym i zwierzętom. Miliony od emerytów idą głównie na fundację prowadzoną przez ojca Tadeusza Rydzyka.


Podsumowanie wydatków publikuje "Gazeta Wyborcza". Największe sto organizacji dostało łącznie 70 proc. wszystkich pieniędzy przekazanych w ten sposób.

Jak się okazuje, jeden procent zamiast wyręczać państwo w niektórych dziedzinach, stał się narzędziem wspomagania budżetu. Przykłady? Blisko 400 milionów złotych wylądowało na kontach organizacji zajmujących się szeroko pojętym zdrowiem. Stan służby zdrowia jest alarmujący, więc coraz więcej przewlekle chorych widzi swoją szansę na leczenie w pomocy jakiejś fundacji.

Na pomoc dzieciom zdecydowaliśmy się przekazać 283,2 mln zł, 79,9 mln zł dostali niepełnosprawni. Organizacje zajmujące się pomocą zwierzętom dostały z kolei ok. 15 mln zł.

4 miliony na fundację Rydzyka
Jedną z większych kwot, bo ponad 4 miliony złotych, otrzymała także fundacja "Nasza Przyszłość". Do przekazywania na nią pieniędzy namawiał redemptorysta, Tadeusz Rydzyk. Straszył wręcz, że kto nie namawia do przekazania na nią podatku, popełnia grzech.

Fundacja w ramach działań... rozdaje dzieciom książki na temat seksu z wysoce nieaktualną datą powstania. Ponadto, w zeszłym roku realizowała ona w partnerstwie z toruńską uczelnią warsztaty dziennikarskie dla szkół w kilku miastach.

Według danych Ministerstwa Finansów, jeden procent przekazuje ok. 40 proc. dorosłych Polaków. Pamiętać jednak trzeba, że nie wszyscy podatnicy, po zastosowaniu ulg, będą mieli jakikolwiek procent podatku do rozdysponowania.

Elektroniczny PIT popsuje jeden procent?
Jednak fakt, że Ministerstwo Finansów przygotuje w tym roku rozliczenie podatkowe za nas, może na tę liczbę wpłynąć. Około 3 miliony Polaków nie będzie bowiem musiało do wstępnie wypełnionego zeznania w ogóle zaglądać.


Ci, którzy w zeszłym roku przekazywali podatek na wybrane organizacje będą mieli odpowiednie informacje już wypełnione. Jednak warto zajrzeć na rządową stronę, by upewnić się, że wszystko zostało wypełnione poprawnie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.