Gigantyczna kwota. Wiemy, ile fundacja Rydzyka dostaje z 1 proc. podatku

Miliony z jednego procenta wspierają działania Tadeusza Rydzyka
Miliony z jednego procenta wspierają działania Tadeusza Rydzyka Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
Katalog organizacji, na które przesyłamy 1 proc. podatków, od kilku lat nie zmienia się. Po pierwsze pomagamy dzieciom, niepełnosprawnym i zwierzętom. Miliony od emerytów idą głównie na fundację prowadzoną przez ojca Tadeusza Rydzyka.


Podsumowanie wydatków publikuje "Gazeta Wyborcza". Największe sto organizacji dostało łącznie 70 proc. wszystkich pieniędzy przekazanych w ten sposób.

Jak się okazuje, jeden procent zamiast wyręczać państwo w niektórych dziedzinach, stał się narzędziem wspomagania budżetu. Przykłady? Blisko 400 milionów złotych wylądowało na kontach organizacji zajmujących się szeroko pojętym zdrowiem. Stan służby zdrowia jest alarmujący, więc coraz więcej przewlekle chorych widzi swoją szansę na leczenie w pomocy jakiejś fundacji.

Na pomoc dzieciom zdecydowaliśmy się przekazać 283,2 mln zł, 79,9 mln zł dostali niepełnosprawni. Organizacje zajmujące się pomocą zwierzętom dostały z kolei ok. 15 mln zł.

4 miliony na fundację Rydzyka
Jedną z większych kwot, bo ponad 4 miliony złotych, otrzymała także fundacja "Nasza Przyszłość". Do przekazywania na nią pieniędzy namawiał redemptorysta, Tadeusz Rydzyk. Straszył wręcz, że kto nie namawia do przekazania na nią podatku, popełnia grzech.

Fundacja w ramach działań... rozdaje dzieciom książki na temat seksu z wysoce nieaktualną datą powstania. Ponadto, w zeszłym roku realizowała ona w partnerstwie z toruńską uczelnią warsztaty dziennikarskie dla szkół w kilku miastach.

Według danych Ministerstwa Finansów, jeden procent przekazuje ok. 40 proc. dorosłych Polaków. Pamiętać jednak trzeba, że nie wszyscy podatnicy, po zastosowaniu ulg, będą mieli jakikolwiek procent podatku do rozdysponowania.

Elektroniczny PIT popsuje jeden procent?
Jednak fakt, że Ministerstwo Finansów przygotuje w tym roku rozliczenie podatkowe za nas, może na tę liczbę wpłynąć. Około 3 miliony Polaków nie będzie bowiem musiało do wstępnie wypełnionego zeznania w ogóle zaglądać.


Ci, którzy w zeszłym roku przekazywali podatek na wybrane organizacje będą mieli odpowiednie informacje już wypełnione. Jednak warto zajrzeć na rządową stronę, by upewnić się, że wszystko zostało wypełnione poprawnie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby