Czy warto skorzystać z opcji automatycznie generowanego zeznania podatkowego, jaką właśnie wprowadzają służby skarbowe? Jest przynajmniej jeden element, który w tym dokumencie warto wypełnić samodzielnie i nie zdawać się na fiskusa. Chodzi przekazanie 1 proc. podatku na wybrany przez nas cel.
Rozliczenie PIT za 2018 rok
Jak wynika z danych fiskusa ponad 3 miliony Polaków rozlicza się samodzielnie i nie korzysta z żadnych ulg. To oznacza, że nie będą oni musieli zaglądać w ogóle do wstępnie wypełnionego zeznania, by prawidłowo rozliczyć tegoroczny PIT. Szkoda, bo lepiej rozsądnie zagospodarować 1 procent swojego podatku.
Pamiętajmy, że ów 1 procent w żaden sposób nie uszczupla naszej kieszeni, lecz zamiast do budżetu państwa przekazujemy tę raczej skromną kwotę na konto organizacji pożytku publicznego.
Są to na ogół fundacje oraz organizacje charytatywne. Możliwość przekazania 1 proc. swojego podatku na wybrany cel pojawiła się 15 lat temu i korzysta z niej wiele instytucji.
Czy trzeba przekazać 1 proc. podatku?
W 2004 roku, gdy rząd wprowadził zasadę 1 procenta, z możliwości przekazania części swojego podatku skorzystało jedynie 80 tysięcy osób. Wysokość przekazanych organizacjom pożytku publicznego środków sięgnęła 10,4 mln złotych.
Podczas rozliczania podatków rok temu przekazaliśmy już ponad 660 milionów złotych. Brzmi nieźle, ale z tej możliwości skorzystała jedynie połowa uprawnionych – ok. 13,6 mln osób.
Aby móc przyjmować 1 proc. podatku dochodowego, przede wszystkim organizacja (lub inny uprawniony podmiot) musi mieć status organizacji pożytku publicznego (OPP), nadawany przez sąd. Jednak sam status OPP to za mało. Nie wszystkie OPP mogą korzystać z przywileju otrzymywania 1%, zależy on bowiem od spełnienia dodatkowych wymagań.
Jak przekazać 1 proc.?
Gdy otrzymamy od urzędu skarbowego wypełnione zeznanie, warto je przynajmniej sprawdzić. Jeśli w poprzednim roku nie przekazywaliśmy 1 procenta na żadną organizację, to obecnie również żadna nie będzie figurować w naszym zeznaniu.
W innym przypadku w zeznaniu będzie ta sama organizacja, której przekazaliśmy pieniądze w zeszłym roku. Jednak wiele osób co roku przekazuje środki na różne organizacje, raz wspierając np. leczenie zwierząt, innym razem chore dzieci, a jeszcze innym – kulturę.
Zdarza się też, że znajomi proszą nas o pomoc w zbieraniu funduszy np. na leczenie dziecka – wtedy również warto sprawdzić, co mamy w rubryce z napisem 1 proc.
Kto dostaje najwięcej?
Listę OPP znajdziemy na rządowych portalach, kiedy będzie można już rozliczać podatki. Co roku rekordzistą, zbierającym prawie 150 mln złotych jest fundacja "Zdążyć z Pomocą". Drugie miejsce zajmuje "Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym", wysoko jest też Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Słoneczko" (obie zbierają po ok. 30 mln zł).
Pamiętajmy też, że PIT możemy poprawić i uzupełnić. Jeśli fiskus nie wie o jakichś ulgach z których korzystamy, możemy je tam dopisać. Jeśli tego nie zrobimy, możemy na tym stracić, płacąc wyższy podatek.