Ministerstwo Kultury ma pomysł na flagę i godło Polski. Jest oficjalny projekt

Kolor oficjalnej symboliki Polski były dotychczas definiowane według nieprzekładalnego, starego systemu CIELUV.
Kolor oficjalnej symboliki Polski były dotychczas definiowane według nieprzekładalnego, starego systemu CIELUV. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Dotychczas czerwień w polskich barwach narodowych na fladze i godle kraju nie była właściwie zdefiniowana. Resort kultury najwyraźniej jednak nie lubi niedopowiedzeń i postanowił zdefiniować odcień, jakiego należy używać w tym przypadku. To karmazynowy.


Obowiązująca wciąż ustawa o godle, barwach i hymnie pochodzi z 1980 roku. Ministerstwo Kultury chciałoby zastąpić ją nową i zaczęło już szukać wykonawcy załączników graficznych. Dziennik „Rzeczpospolita” dotarł do zapytania ofertowego w tej sprawie i opublikował znalezione w nim szczegóły – słowo „czerwień” zostało w nim doprecyzowane jako „karmazyn”.

Nieprzekładalne barwy
Resort kultury nie odpowiedział na pytania skierowane do niego przez dziennikarzy. „Rzeczpospolita” przypuszcza, że chodzi o to, iż karmazyn był już niegdyś używany w kreowaniu polskich symboli narodowych – potem bywał jednak zastępowany przez amarant i cynober. Byłby to zatem „powrót do korzeni”, choć w praktyce odcień karmazynowy bywa już dziś na wyrywki stosowany w odniesieni do symboli Polski.

Oficjalnie obowiązuje dziś czerwień oparta na współrzędnych barw z systemu CIELUV. – System CIELUV jest nieprzekładalny na stosowane dziś przestrzenie barwne – mówi „Rzeczpospolitej” projektant Andrzej Ludwik Włoszczyński. – Istnieją co prawda programy do konwersji, jednak wartości po przecinku są w nich przekładane na wartości całe, co prowadzi przekłamań, z których wielu grafików nie zdaje sobie sprawy – kwituje.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.