Epoka monopolu Paczkomatów dobiega końca. Firmie rośnie potężna konkurencja

Czasy dominacji paczkomatów InPostu na rynku maszyn służących do odbierania paczek mogą właśnie dobiegać końca.
Czasy dominacji paczkomatów InPostu na rynku maszyn służących do odbierania paczek mogą właśnie dobiegać końca. Fot. Krzysztof Szatkowski / Agencja Gazeta
Co najmniej tysiąc maszyn Poczty Polskiej oraz trzysta kolejnych, należących do DHL, stanie w wkrótce w rozmaitych miejscach na terenie Polski. To wciąż daleko do 4800 Paczkomatów InPostu, ale dominacja firmy Rafała Brzoski na tym rynku najwyraźniej dobiega końca.


Jak przypuszcza „Rzeczpospolita”, w tym roku doczekamy się pół tysiąca nowych maszyn w typie paczkomatów. 300 postawi DHL, kolejne minimum 200 – Poczta Polska (co ma być przygrywką do wspomnianego wyżej tysiąca maszyn). Rywale InPostu mają silnych aliantów, np. Poczta Polska będzie ustawiać swoje maszyny na stacjach Orlen, być może w sklepach Biedronka, a jej partnerem ma być Allegro.

6500 modułów w 2020 r.
Poczta Polska posiada rozległą sieć swoich placówek, być może zatem nie czuje potrzeby ustawiania swoich maszyn, gdzie się tylko da. Ale gdyby zechciała, miałaby do dyspozycji niemal 1800 stacji Orlen (a w perspektywie kolejne ponad 400 w sieci Lotos), a także ponad 2000 sklepów sieci Biedronka. Ta „dyskontowa” część sieci zależy od firmy SwipBox Polska, z którą PP negocjuje dopiero przyszły sojusz.

Proces nabierze tempa w przyszłym roku. Do końca 2020 r. Poczta chce mieć tysiąc własnych quasi-paczkomatów, można przypuszczać, że DHL będzie dalej rozwijał własną sieć punktów odbioru, a do gry mogą się włączyć również FedEx oraz UPS. W sumie, jak podlicza „Rzeczpospolita”, w Polsce może działać „nawet około 6500 modułów ze skrytkami”.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.