W tym mieście dopłacą do czynszu. Nawet 300 zł miesięcznie przez 15 lat

W całej Polsce oddano do użytku zaledwie ok. 500 mieszkań w ramach komercyjnej części programu Mieszkanie Plus.
W całej Polsce oddano do użytku zaledwie ok. 500 mieszkań w ramach komercyjnej części programu Mieszkanie Plus. Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta
Władze Białej Podlaskiej już kilka lat temu ochoczo wystartowały w wyścigu po program Mieszkanie Plus. Powstało tam kilka nowych bloków, teraz ich mieszkańcy dostaną dopłaty do czynszów. Może to być od 100 do 290 złotych miesięcznie, w zależności od zarobków.


Wnioski o dopłaty do czynszów złożyło 69 rodzin z Białej Podlaskiej – i wszystkim zostały one przyznane. W tym mieście powstały jedne z pierwszych mieszkań, zbudowane w ramach komercyjnej odnogi tego programu. W całej Polsce oddano ich do tej pory ok. 500.

Biała Podlaska jest też pierwszą gminą, która zawarła umowę ws. dopłat do czynszów z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać dopłatę?
Wcześniej część beneficjentów programu narzekała na wysokość czynszów. Są one zbliżone do rynkowych, bo budynki zostały postawione w ramach tzw. programu inwestycyjnego. Podstawą Mieszkania Plus miał być program regulowany, w którym czynsze miały sięgać najwyżej 12 złotych za metr kwadratowy i to w opcji z dojściem do własności lokalu. Ta odnoga programu nie działa do dziś.

Dopłaty, które finansuje państwo za pośrednictwem BGK, są przyznawane nawet na 15 lat najemcom nowych mieszkań budowanych we współpracy inwestora z gminą. Aby je dostać, trzeba jednak spełnić określone warunki.

Najemcy nie mogą zarabiać więcej, niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Każda kolejna osoba w rodzinie podwyższa ten próg o 30 punktów procentowych – czyli limit dla dwuosobowej rodziny to 90 proc. a dla trzyosobowej – 120 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.