Ważny raport Banku Światowego o sytuacji w Polsce. "Może się pogorszyć w najbliższym czasie"

Bank Światowy przewiduje, że w najbliższych trzech latach czeka nas gospodarcze hamowanie.
Bank Światowy przewiduje, że w najbliższych trzech latach czeka nas gospodarcze hamowanie. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Analitycy Banku Światowego nie mają wątpliwości: polską gospodarkę czeka teraz hamowanie. Tempo wzrostu spadnie z 5,1 do 4 proc., sytuacja finansów publicznych będzie się stopniowo pogarszać, a z programów socjalnych – z takim rozmachem ogłaszanych i realizowanych przez rząd – trudno będzie się wycofać, jeśli doszło by do takiej konieczności.


4 procent to wciąż całkiem sporo, zwłaszcza na tle innych państw europejskich. Eksperci Banku Światowego przewidują, że ten wzrost będą napędzać konsumpcja prywatna oraz strumień inwestycji, które z kolei opierać się będą na niskich stopach procentowych i dostępności funduszy unijnych w bieżącej perspektywie finansowej UE.

Spowolnienie na świecie
– Z drugiej strony, dynamikę polskiej gospodarki obniżać będzie spowolnienie na świecie, w tym także w strefie euro, oraz pogłębiające się trudności ze znalezieniem pracowników – cytuje raport magazyn „Forbes”. – Spodziewamy się, że sytuacja fiskalna Polski może się w najbliższym czasie pogorszyć – mówił też przedstawiciel Banku w Polsce, Carlos Pinerua. Deficyt budżetowy, zgodnie z prognozami BŚ, w 2019 roku sięgnie 1,4 proc. PKB, a w 2020 r. – 1,6 proc.

Tempo wzrostu gospodarczego będzie systematycznie spadać: w 2020 r. ma wynosić 3,6 proc., rok później – 3,3 proc. Spadki będą zresztą dotyczyć całej Europy: w strefie euro sięgną najpierw 1,6 proc. (2019), a potem 1,4 proc. (2020-2021).
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.