Sześć miesięcy pracy na marne. Minister nadal ukrywa przed nami informacje ważne dla zdrowia

Minister Henryk Kowalczyk narzucił normy alarmowania o smogu. Stanowczo zbyt wysokie - mówią eksperci
Minister Henryk Kowalczyk narzucił normy alarmowania o smogu. Stanowczo zbyt wysokie - mówią eksperci Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
- Minister sobie z nas zakpił - mówią eksperci, którzy pracowali nad nowymi poziomami alarmowania o smogu. Ich blisko półroczna praca poszła właśnie do kosza - minister Henryk Kowalczyk zupełnie odrzucił zalecenia ekspertów, a ogłoszone przez niego poziomy alarmu nadal są najwyższe w Europie.


Kulisy prac opisuje "Gazeta Wyborcza". W czwartek minister Henryk Kowalczyk sam ogłosił nowe poziomy informowania i alarmowania o smogu - jedynie o 50 mikrogramów na metr sześcienny.

Wysoki poziom alarmowania przekłada się na niską ich liczbę w Polsce. Przy progach ogłoszonych przez ministra w Małopolsce w zeszłym roku nie byłoby ani jednego alarmu, a na Śląsku byłyby jedynie trzy takie dni. Taki alarm nadal nie miałby nic wspólnego z poziomem zanieczyszczeń w powietrzu.

Dziś zanieczyszczenie powietrza przekłada się na prawie 12 tys. przyjęć z powodu problemów z sercem i 17 tys. z powodu chorób płuc. Dane Ministerstwa Zdrowia wskazują,że smog zabija ok. 67 tys. Polaków rocznie. Nowe normy raczej nie były więc z nim konsultowane.

Najwyższy poziom alarmów smogowych w Europie
Władze muszą ostrzegać, kiedy poziom pyłu PM10 przekroczy 200 mikrogramów na metr sześcienny. Alarmować muszą przy 300 mikrogramach. W Czechach alarm ogłasza się przy 100 mikrogramach, we Francji przy 80, a w Belgii przy 70.


Zdaniem ekspertów poziom ostrzegania powinien w Polsce wynosić 60 mikrogramów, alarmowania - 80. To pozwoliłoby zmniejszyć liczbę chorujących osób o kilka tysięcy rocznie. Z drugiej strony pozwoliłoby wymusić zmianę działań na władzach - po kolejnym ostrzeżeniu, ludzie mogliby wymusić na władzach zmianę aktualnych działań.

W tej chwili na strachu przed smogiem korzystają głównie producenci masek i oczyszczaczy powietrza. Powód jest prosty - walczą one z objawami, a nie z przyczynami smogu. Te potrzebują rozwiązań systemowych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.