Sześć miesięcy pracy na marne. Minister nadal ukrywa przed nami informacje ważne dla zdrowia

Minister Henryk Kowalczyk narzucił normy alarmowania o smogu. Stanowczo zbyt wysokie - mówią eksperci
Minister Henryk Kowalczyk narzucił normy alarmowania o smogu. Stanowczo zbyt wysokie - mówią eksperci Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
- Minister sobie z nas zakpił - mówią eksperci, którzy pracowali nad nowymi poziomami alarmowania o smogu. Ich blisko półroczna praca poszła właśnie do kosza - minister Henryk Kowalczyk zupełnie odrzucił zalecenia ekspertów, a ogłoszone przez niego poziomy alarmu nadal są najwyższe w Europie.


Kulisy prac opisuje "Gazeta Wyborcza". W czwartek minister Henryk Kowalczyk sam ogłosił nowe poziomy informowania i alarmowania o smogu - jedynie o 50 mikrogramów na metr sześcienny.

Wysoki poziom alarmowania przekłada się na niską ich liczbę w Polsce. Przy progach ogłoszonych przez ministra w Małopolsce w zeszłym roku nie byłoby ani jednego alarmu, a na Śląsku byłyby jedynie trzy takie dni. Taki alarm nadal nie miałby nic wspólnego z poziomem zanieczyszczeń w powietrzu.

Dziś zanieczyszczenie powietrza przekłada się na prawie 12 tys. przyjęć z powodu problemów z sercem i 17 tys. z powodu chorób płuc. Dane Ministerstwa Zdrowia wskazują,że smog zabija ok. 67 tys. Polaków rocznie. Nowe normy raczej nie były więc z nim konsultowane.

Najwyższy poziom alarmów smogowych w Europie
Władze muszą ostrzegać, kiedy poziom pyłu PM10 przekroczy 200 mikrogramów na metr sześcienny. Alarmować muszą przy 300 mikrogramach. W Czechach alarm ogłasza się przy 100 mikrogramach, we Francji przy 80, a w Belgii przy 70.


Zdaniem ekspertów poziom ostrzegania powinien w Polsce wynosić 60 mikrogramów, alarmowania - 80. To pozwoliłoby zmniejszyć liczbę chorujących osób o kilka tysięcy rocznie. Z drugiej strony pozwoliłoby wymusić zmianę działań na władzach - po kolejnym ostrzeżeniu, ludzie mogliby wymusić na władzach zmianę aktualnych działań.

W tej chwili na strachu przed smogiem korzystają głównie producenci masek i oczyszczaczy powietrza. Powód jest prosty - walczą one z objawami, a nie z przyczynami smogu. Te potrzebują rozwiązań systemowych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.