Policzyli koszty strajku nauczycieli. Na widok tej kwoty można złapać się za głowę

Strajk nauczycieli może kosztować polską gospodarkę nawet 156 mln zł dziennie - twierdzi money.pl.
Strajk nauczycieli może kosztować polską gospodarkę nawet 156 mln zł dziennie - twierdzi money.pl. Fot. Dominik Gajda / Agencja Gazeta
Od 15 do 156 milionów złotych za każdy dzień strajku – takie mogą być koszty strajku nauczycieli dla polskiej gospodarki według portalu money.pl. W sumie, według czarnego scenariusza, przez cały tydzień uzbierałoby się 936 mln zł. W wariancie możliwie najłagodniejszym straty byłyby przeszło dziesięciokrotnie mniejsze.


Podstawą do tych wyliczeń są szacunki liczby osób, które będą musiały wziąć urlop, by zostać na dzień (albo i tydzień) z dziećmi. Trzymając się danych podawanych przez money.pl należałoby założyć, że w domu zostanie około 1,1 mln rodziców czy opiekunów dzieci w wieku szkolnym. Mowa, oczywiście, o tych osobach, które nie wynajmą opiekuna lub nie zabiorą dzieci ze sobą do pracy.

Money.pl opiera się na danych GUS, z których wynika, że w Polsce jest 10 mln gospodarstw rodzinnych, a więc tych, gdzie jest minimum jedno dziecko. Oznacza to 5 mln dorosłych, którzy teoretycznie musieliby pozostać z dziećmi w domu. Być może moglibyśmy skreślić 2,6 mln z nich – referenda dotyczące strajku odbyły się w 60 proc. szkół.

1,1 mln rodziców
Kolejne 300 tysięcy to mogą być bezrobotni: oni i tak pozostaliby zapewne w domu. Do tego 500 tys. osób na długoterminowych urlopach rodzicielskich. Poza tym od progu 13 lat dzieci mogłyby zostać w domu same, a 72 proc. dzieci to te do 13. roku życia. Po odsianiu wszystkich tych grup pozostaje 1,1 mln rodziców, którzy musieliby zostać z dziećmi.


Money.pl idzie dalej: PKB Polski to 2 bln zł, dziennie na głowę Polaka wypada 142 zł. Gdyby zatem cała wspomniana grupa wzięła dzień wolny, PKB straciłby potencjalne zyski rzędu 156 mln złotych dziennie. Zresztą, tylko gdyby problem dotyczył co dziesiątego z rodziców, to i tak w grę wchodziłoby 15 mln złotych dziennie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.