Do strajku nauczycieli musiało dojść. Tyle kosztowałoby spełnienie ich żądań

Eskalacja sporu z nauczycielami była nieunikniona: pracownicy publicznego szkolnictwa nie załapali się na podwyżki z ostatnich lat. Ile zarabiają, a ile chcą zarabiać strajkujący nauczyciele?
Eskalacja sporu z nauczycielami była nieunikniona: pracownicy publicznego szkolnictwa nie załapali się na podwyżki z ostatnich lat. Ile zarabiają, a ile chcą zarabiać strajkujący nauczyciele? Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Przepaść między zarobkami pracowników sektora publicznego, a prywatnego, rosła w ostatnich latach nieubłaganie, w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy wręcz nabierając tempa. Nic lepiej nie zapowiadało serii protestów budżetówki, nic też nie jest gorszym prognostykiem na przyszłość, tym bardziej, że piątka Kaczyńskiego nie zostawiła w budżecie już ani złotówki na zaspokojenie roszczeń jej pracowników.


Co oznacza rozpoczynający się dziś strajk nauczycieli? W telegraficznym skrócie: destabilizację finansów publicznych i spadek jakości systemu edukacji, co w perspektywie długoterminowej przełoży się na osłabienie wzrostu gospodarczego – przekonuje Ignacy Morawski, założyciel SpotData.pl i komentator Bankier.pl.

Nauczyciele nie załapali się na podwyżki z ostatnich lat, co musiało popchnąć ich do strajku. – Tym bardziej, że nawet w 2013 r. nauczyciele w Polsce zarabiali mniej (w relacji do średniej krajowej dla osób z wyższym wykształceniem) niż w innych krajach OECD i dużo mniej niż w Niemczech – dowodzi Morawski.

Budżet wydrenowany
Teoretycznie, spełnienie żądań nauczycieli kosztowałoby budżet 5-8 miliardów złotych. Niby nic – jednorazowy dodatek do emerytury, który lada chwila zostanie przelany na konta seniorów, to 10,7 mld złotych, a 500+ to 20 miliardów ze sporym okładem. Problem w tym, że obietnice, które padły do tej pory wydrenowały już budżet – i potencjalny deficyt sektora finansów publicznych – do reszty.

– Ujawniają się zatem pierwsze koszty programu nazywanego „piątką Kaczyńskiego” – konkluduje Morawski. Jedyne, co wydaje się w tej sytuacji pewne, to fakt, iż to dopiero początek.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.