Rząd przyznaje, że nie ma pieniędzy. Napięcia w PiS po ogłoszeniu "piątki Kaczyńskiego"

Nauczyciele podwyżek nie dostaną, bo w budżecie nie ma już pieniędzy na dodatkowe wydatki.
Nauczyciele podwyżek nie dostaną, bo w budżecie nie ma już pieniędzy na dodatkowe wydatki. Fot. Grzegorz Bukała / Agencja Gazeta
Nauczyciele nie mają co liczyć na pieniądze, bo tych w budżecie po prostu już nie ma. Podwyżki zapewne będą symboliczne, o ile uda się przesunąć środki. Rząd i reprezentujące nauczycieli związki zawodowe czeka najpewniej klincz – sugeruje w swoim czwartkowym wydaniu dziennik „Rzeczpospolita”.


– Pieniędzy na podwyżki nie ma – oficjalnie i nieoficjalnie mają to powtarzać uczestniczący w negocjacjach z nauczycielami politycy PiS. O ironio, deklaracje te padają wkrótce po tym, jak ogłoszono propozycje „piątki Kaczyńskiego”. Nic zatem dziwnego, że właściwie wszyscy uczestnicy negocjacji – jak przedstawia to gazeta – okopują się na swoich pozycjach i prognozują, że do strajku dojdzie. Według gazety, "piątka Kaczyńskiego" wywołała napięcia w PiS, związane z finansami publicznymi.

– Realizując odpowiedzialnie programy, które są wdrożone, trzymając budżet w ryzach, trzeba zaplanować tak wzrost wynagrodzeń, żeby nie zachwiać w żaden sposób polityką finansową. W tej chwili takich pieniędzy nie ma – powiedziała Joanna Kopcińska, rzeczniczka rządu, w rozmowie z Polskim Radiem.

Podwyżki dla nauczycieli
Teoretycznie, nauczyciele obniżyli swoje oczekiwania: zamiast podwyżki 1000 zł netto postulują teraz waloryzację na poziomie 30 proc. – co da 730 zł podwyżki, dla nauczycieli dyplomowanych 990 zł. Ale, jak liczy „Rzeczpospolita”, chociaż to 2 mld zł niższe koszty, to wciąż przedstawiciele strony rządowej nie odnoszą się bezpośrednio do żądań nauczycieli. Sugerują jedynie kosmetyczne zmiany, typu „zmiana sposobu rozdysponowywania podatków”.


Upaść może też propozycja prezydenta Andrzeja Dudy, by objąć nauczycieli 50-procentowymi kosztami uzyskania przychodu. W PiS uchodzi ona za zbyt kosztowną.

Co więcej, rząd musi mieć poczucie trwania w oblężonej twierdzy. Wicepremier Jarosław Gowin na antenie stacji TOK FM potwierdził, że gabinet Mateusza Morawieckiego nie może ugiąć się przed żądaniami nauczycieli, bowiem po podwyżki „ustawią się kolejne grupy zawodowe”. A na taką powszechną rebelię rząd tym bardziej nie ma już ani grosza.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.