Najlepsze zarobki w oświacie? Oczywiście, w resorcie. MEN ujawnia liczby

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Zgodnie z informacjami resortu zwróciła na konta Caritas przyznaną jej w 2017 r. przez premier Beatę Szydło nagrodę.
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Zgodnie z informacjami resortu zwróciła na konta Caritas przyznaną jej w 2017 r. przez premier Beatę Szydło nagrodę. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Ministerstwo Edukacji Narodowej ujawniło w odpowiedzi na interpelację posłanki Joanny Schmidt dane dotyczące zarobków urzędników resortu. I jeżeli porównać je do wynagrodzeń nauczycieli – bo też w tym kontekście zażądała ich posłanka opozycji – wypadają wcale nieźle. Średnie zarobki osób na stanowiskach menedżerskich to 8980,41 zł brutto, przeciętny pracownik dostaje nieco więcej niż połowa tej kwoty.


Schmidt interesowało w pierwszej kolejności to, jak zarabiają pracownicy MEN, z uwzględnieniem tych z najdłuższym – ponad 20-letnim – stażem pracy oraz tych na stanowiskach menedżerskich - przypomina portal money.pl.

W odpowiedzi wiceminister Maciej Kopeć określił średnią pensję brutto w MEN na kwotę 4881,32 zł – uwzględniając zarówno osoby na „kierowniczych stanowiskach państwowych, członków korpusu służby cywilnej i pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i w obsłudze. W gronie tych z minimum 20-letnim stażem średnia rośnie do 5024,76 zł brutto, zaś osoby na stanowiskach kierowniczych zarabiają 8980,41 zł brutto.

Nagrody? Szefom resortu nie przyznano
Odpowiadając na pytanie o przyznane w 2018 r. nagrody minister Kopeć zaznaczył, że nie otrzymały ich osoby zajmujące stanowiska kierownicze. W sumie dodatkowe pieniądze trafiły do 295 osób. – Najniższa wypłacona kwota nagrody wynosiła około 100 zł, najwyższa około 9000 zł – wylicza w odpowiedzi na interpelację resort.


Ostatnie pytanie, jakie zadała Schmidt, było już personalną szpilą, adresowaną do szefowej resortu, Anny Zalewskiej. Posłanka Schmidt dopytywała, czy minister Zalewska zwróciła do Caritasu nagrodę z puli, jaką przyznała swoim ministrom była szefowa rządu, Beata Szydło. Ministerstwo zapewnia, że tak się stało – nagroda miała trafić na konta Caritas Diecezji Świdnickiej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.