Uprzywilejowani w użytkowaniu wieczystym. Dla wybrańców upust może wynieść nawet 100 proc.

Rząd planuje bonifikaty przy spłacie użytkowania wieczystego nawet do 100 proc. dla wybranych grup społecznych.
Rząd planuje bonifikaty przy spłacie użytkowania wieczystego nawet do 100 proc. dla wybranych grup społecznych. flickr.com / Tom Parnell / CC BY-SA 2.0
W nowelizacji ustawy likwidującej użytkowanie wieczyste rząd chce uprosić system rabatów. Wycofał się z pomysłu coraz mniejszych upustów z roku na rok, ale w zamian szykuje ofertę dla wybranych grup, m.in. samotnych matek.


Zniesienie reliktu PRL-u
Dzięki ustawie o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe od 1 stycznia 2019 r. znika użytkowanie wieczyste, zaś grunt, na którym stoi dom lub blok, przechodzi z rąk państwa na ręce właściciela budynku. Nie za darmo - nowy właściciel będzie płacić tzw. opłatę przekształceniową.

Dotychczas rząd zaproponował likwidację użytkowania wieczystego, w myśl której z każdym rokiem stawki za przewłaszczenie maleją. Mają one odpowiadać wysokości opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste obowiązującej w dniu przekształcenia. Istnieje również możliwość natychmiastowej spłaty z nawet 60 proc. bonifikatą. 

Likwidacja zróżnicowanych w latach ulg

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Samorządy, tonąc w morzu papierkowej roboty, nie nadążają one wysłać zaświadczeń do dotychczasowych użytkowników wieczystych, których liczba sięga ok. 2,5 mln. Ci z kolei obawiają się, że z powodu opóźnień nie zdążą skorzystać z największej bonifikaty - jednorazowej i tym samym najniższej opłaty za przewłaszczenie.

Dlatego Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zaproponowało likwidację zróżnicowanych w poszczególnych latach bonifikat, o czym informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Rząd najprawdopodobniej zaproponuje rozwiązanie, zgodnie z którym niezależnie od terminu uzyskania zaświadczenia mieszkaniec będzie mógł liczyć na taki upust, jaki obowiązuje w pierwszym roku od przekształcenia (w 2019 r.), czyli najwyższy możliwy.


Bonifikaty do 100 procent
W rozmowie z „DGP” wiceminister MIR Artur Soboń zapewnia, że rząd jest gotów wprowadzić ustawowe bonifikaty również w odniesieniu do gruntów tych samorządów, które nie zaoferowały mieszkańcom żadnych ulg. Atrakcyjne ulgi, nawet do 100 proc., mogłyby otrzymać wybrane grupy społeczne, np. rodziny z osobami niepełnosprawnymi czy samotne matki.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.