Ostrzegają, że to groźny wyrok. Sąd przyznał jej 500+, choć przekroczyła próg dochodowy

Przekroczenie progu dochodowego nieważne, 500+ się należy - uznał sąd. O ile można przekroczyć kryterium dochodowe, by otrzymać 500 plus?
Przekroczenie progu dochodowego nieważne, 500+ się należy - uznał sąd. O ile można przekroczyć kryterium dochodowe, by otrzymać 500 plus? Foto: Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta
Sąd w Gdańsku przyznał rację matce samotnie wychowującej dziecko – skarżyła się na to, iż nie dostała 500+ na pierwsze dziecko. Kobieta o 7,62 zł przekroczyła próg dochodowy, który uprawniałby ją do świadczenia. Prawnicy i pracownicy socjalni są zbulwersowani wyrokiem.


Obecnie świadczenie 500+ na pierwsze dziecko przysługuje tylko osobom, które nie przekroczą progu dochodowego wynoszącego 800 złotych na osobę. Pewna kobieta przekroczyła ten próg o nieco ponad 7 złotych.

Świadczenia nie dostała, ale postanowiła o nie zawalczyć w sądzie – pisze PortalSamorządowy.pl.

Sprawa ciągnęła się w różnych instancjach od 2016 roku, otarła się nawet o Trybunał Konstytucyjny. W końcu wróciła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że tak mała kwota nie powinna mieć znaczenia i 500+ się kobiecie należy.

Prawnicy i pracownicy administracyjni są bardzo zdziwieni takim obrotem sprawy. W ustawie jest bowiem sztywno zapisany próg – 800 złotych i ani grosza więcej.

Wyrok łamie Konstytucję
Takie podejście sądu jest więc – zdaniem prawników i pracowników socjalnych – bardzo kontrowersyjne. Sąd nie trzymał się litery prawa, uznając pierwszeństwo ducha prawa. Ale to rodzi bardzo poważne konsekwencje.

Cytowani przez portal prawnicy podkreślają, że sąd wszedł w rolę ustawodawcy, łamiąc zasady konstytucji. Na dodatek arbitralnie uznał, że różnica jest "mała". Sądy mogą teraz zostać zalane podobnymi pozwami i za każdym razem uznawać, czy przekroczenie progu dochodowego jest jeszcze małe, czy już duże. Podobne obawy mają pracownicy socjalni, którzy będą musieli wchodzić w spory i dyskusje z podopiecznymi.

Konsekwencje poniósłby także Skarb Państwa, który musiałby wyasygnować o wiele większe kwoty na pomoc społeczną. Kwoty trudne do oszacowania, bo zależne od decyzji sądów. Już dziś 500+ kosztuje nas 21,2 mld zł rocznie. Można sobie też wyobrazić ludzi idących do sądu z powodu przekroczenia o złotówkę czy dwie progu podatkowego i muszących zapłacić fiskusowi o wiele więcej.

To nie koniec sprawy, bo teraz prawdopodobnie zajmie się nią Naczelny Sąd Administracyjny.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.