Ostrzegają, że to groźny wyrok. Sąd przyznał jej 500+, choć przekroczyła próg dochodowy

Przekroczenie progu dochodowego nieważne, 500+ się należy - uznał sąd. O ile można przekroczyć kryterium dochodowe, by otrzymać 500 plus?
Przekroczenie progu dochodowego nieważne, 500+ się należy - uznał sąd. O ile można przekroczyć kryterium dochodowe, by otrzymać 500 plus? Foto: Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta
Sąd w Gdańsku przyznał rację matce samotnie wychowującej dziecko – skarżyła się na to, iż nie dostała 500+ na pierwsze dziecko. Kobieta o 7,62 zł przekroczyła próg dochodowy, który uprawniałby ją do świadczenia. Prawnicy i pracownicy socjalni są zbulwersowani wyrokiem.


Obecnie świadczenie 500+ na pierwsze dziecko przysługuje tylko osobom, które nie przekroczą progu dochodowego wynoszącego 800 złotych na osobę. Pewna kobieta przekroczyła ten próg o nieco ponad 7 złotych.

Świadczenia nie dostała, ale postanowiła o nie zawalczyć w sądzie – pisze PortalSamorządowy.pl.

Sprawa ciągnęła się w różnych instancjach od 2016 roku, otarła się nawet o Trybunał Konstytucyjny. W końcu wróciła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że tak mała kwota nie powinna mieć znaczenia i 500+ się kobiecie należy.

Prawnicy i pracownicy administracyjni są bardzo zdziwieni takim obrotem sprawy. W ustawie jest bowiem sztywno zapisany próg – 800 złotych i ani grosza więcej.

Wyrok łamie Konstytucję
Takie podejście sądu jest więc – zdaniem prawników i pracowników socjalnych – bardzo kontrowersyjne. Sąd nie trzymał się litery prawa, uznając pierwszeństwo ducha prawa. Ale to rodzi bardzo poważne konsekwencje.

Cytowani przez portal prawnicy podkreślają, że sąd wszedł w rolę ustawodawcy, łamiąc zasady konstytucji. Na dodatek arbitralnie uznał, że różnica jest "mała". Sądy mogą teraz zostać zalane podobnymi pozwami i za każdym razem uznawać, czy przekroczenie progu dochodowego jest jeszcze małe, czy już duże. Podobne obawy mają pracownicy socjalni, którzy będą musieli wchodzić w spory i dyskusje z podopiecznymi.

Konsekwencje poniósłby także Skarb Państwa, który musiałby wyasygnować o wiele większe kwoty na pomoc społeczną. Kwoty trudne do oszacowania, bo zależne od decyzji sądów. Już dziś 500+ kosztuje nas 21,2 mld zł rocznie. Można sobie też wyobrazić ludzi idących do sądu z powodu przekroczenia o złotówkę czy dwie progu podatkowego i muszących zapłacić fiskusowi o wiele więcej.

To nie koniec sprawy, bo teraz prawdopodobnie zajmie się nią Naczelny Sąd Administracyjny.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.