Ostrzegają, że to groźny wyrok. Sąd przyznał jej 500+, choć przekroczyła próg dochodowy

Przekroczenie progu dochodowego nieważne, 500+ się należy - uznał sąd. O ile można przekroczyć kryterium dochodowe, by otrzymać 500 plus?
Przekroczenie progu dochodowego nieważne, 500+ się należy - uznał sąd. O ile można przekroczyć kryterium dochodowe, by otrzymać 500 plus? Foto: Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta
Sąd w Gdańsku przyznał rację matce samotnie wychowującej dziecko – skarżyła się na to, iż nie dostała 500+ na pierwsze dziecko. Kobieta o 7,62 zł przekroczyła próg dochodowy, który uprawniałby ją do świadczenia. Prawnicy i pracownicy socjalni są zbulwersowani wyrokiem.


Obecnie świadczenie 500+ na pierwsze dziecko przysługuje tylko osobom, które nie przekroczą progu dochodowego wynoszącego 800 złotych na osobę. Pewna kobieta przekroczyła ten próg o nieco ponad 7 złotych.

Świadczenia nie dostała, ale postanowiła o nie zawalczyć w sądzie – pisze PortalSamorządowy.pl.

Sprawa ciągnęła się w różnych instancjach od 2016 roku, otarła się nawet o Trybunał Konstytucyjny. W końcu wróciła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że tak mała kwota nie powinna mieć znaczenia i 500+ się kobiecie należy.

Prawnicy i pracownicy administracyjni są bardzo zdziwieni takim obrotem sprawy. W ustawie jest bowiem sztywno zapisany próg – 800 złotych i ani grosza więcej.

Wyrok łamie Konstytucję
Takie podejście sądu jest więc – zdaniem prawników i pracowników socjalnych – bardzo kontrowersyjne. Sąd nie trzymał się litery prawa, uznając pierwszeństwo ducha prawa. Ale to rodzi bardzo poważne konsekwencje.

Cytowani przez portal prawnicy podkreślają, że sąd wszedł w rolę ustawodawcy, łamiąc zasady konstytucji. Na dodatek arbitralnie uznał, że różnica jest "mała". Sądy mogą teraz zostać zalane podobnymi pozwami i za każdym razem uznawać, czy przekroczenie progu dochodowego jest jeszcze małe, czy już duże. Podobne obawy mają pracownicy socjalni, którzy będą musieli wchodzić w spory i dyskusje z podopiecznymi.

Konsekwencje poniósłby także Skarb Państwa, który musiałby wyasygnować o wiele większe kwoty na pomoc społeczną. Kwoty trudne do oszacowania, bo zależne od decyzji sądów. Już dziś 500+ kosztuje nas 21,2 mld zł rocznie. Można sobie też wyobrazić ludzi idących do sądu z powodu przekroczenia o złotówkę czy dwie progu podatkowego i muszących zapłacić fiskusowi o wiele więcej.

To nie koniec sprawy, bo teraz prawdopodobnie zajmie się nią Naczelny Sąd Administracyjny.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby