Coraz mniej pieniędzy na 500+. Rząd przerzuca je na swój nowy pomysł

Wydatki na 500+ w 2019 roku wyniosą 21,2 mld złotych
Wydatki na 500+ w 2019 roku wyniosą 21,2 mld złotych Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Wydatki na 500+ w przyszłym roku mogą spaść nawet o 3 mld złotych – donosi „Rzeczpospolita”. Z projektu budżetu na 2019 rok wynika, że rząd zamierza przeznaczyć na swój sztandarowy program 21,2 mld złotych.

500+ jest jedną z najdroższych socjalnych pozycji w budżecie. W ubiegłym roku, pierwszym pełnym jeśli chodzi o działanie programu, 500+ kosztowało 24 mld złotych. Dr Aleksander Łaszek z FOR wyliczył, że przeciętny Polak wyłożył na ten cel dokładnie 619 zł.

W przyszłym roku środki na ten cel mają być jednak zdecydowanie niższe. Rząd planuje wydać zaledwie 21,2 mld złotych. Dlaczego?

Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny i pracy, tłumaczy to w rozmowie z „Rzeczpospolitą” poprawiającą się sytuacją na rynku pracy. W skrócie – coraz mniej Polaków jest bezrobotnych, wynagrodzenia rosną więc do pobierania świadczenia uprawnionych jest coraz mniej osób.

Na co pójdą pieniądze z 500+?
Pieniądze z tytułu 500+ są przyznawane bez żadnych progów na drugie i kolejne dzieci pod warunkiem, że dochód w gospodarstwie domowym nie przekracza 800 zł na osobę. W styczniu z programu mogło korzystać 3,82 mln osób, w tej chwili już tylko 3,74. Zdaniem resortu rodziny i pracy w przyszłym roku ta liczba jeszcze spadnie.


Na co pójdą zaoszczędzone miliardy? Marczuk wyjaśnia, że beneficjentem będą inne programy socjalne m.in. 300+. Posłanka PO Kinga Gajewska ujawniła niedawno, że już w tym roku rząd zamierza przerzucić na „Dobry Start” część pieniędzy zaplanowanych w budżecie na realizację programu 500+. Rząd szacuje, że roczny koszt wyprawek szkolnych dla dzieci to ok. 1,5 mld złotych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.