Coraz mniej pieniędzy na 500+. Rząd przerzuca je na swój nowy pomysł

Wydatki na 500+ w 2019 roku wyniosą 21,2 mld złotych
Wydatki na 500+ w 2019 roku wyniosą 21,2 mld złotych Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Wydatki na 500+ w przyszłym roku mogą spaść nawet o 3 mld złotych – donosi „Rzeczpospolita”. Z projektu budżetu na 2019 rok wynika, że rząd zamierza przeznaczyć na swój sztandarowy program 21,2 mld złotych.


500+ jest jedną z najdroższych socjalnych pozycji w budżecie. W ubiegłym roku, pierwszym pełnym jeśli chodzi o działanie programu, 500+ kosztowało 24 mld złotych. Dr Aleksander Łaszek z FOR wyliczył, że przeciętny Polak wyłożył na ten cel dokładnie 619 zł.

W przyszłym roku środki na ten cel mają być jednak zdecydowanie niższe. Rząd planuje wydać zaledwie 21,2 mld złotych. Dlaczego?

Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny i pracy, tłumaczy to w rozmowie z „Rzeczpospolitą” poprawiającą się sytuacją na rynku pracy. W skrócie – coraz mniej Polaków jest bezrobotnych, wynagrodzenia rosną więc do pobierania świadczenia uprawnionych jest coraz mniej osób.

Na co pójdą pieniądze z 500+?
Pieniądze z tytułu 500+ są przyznawane bez żadnych progów na drugie i kolejne dzieci pod warunkiem, że dochód w gospodarstwie domowym nie przekracza 800 zł na osobę. W styczniu z programu mogło korzystać 3,82 mln osób, w tej chwili już tylko 3,74. Zdaniem resortu rodziny i pracy w przyszłym roku ta liczba jeszcze spadnie.


Na co pójdą zaoszczędzone miliardy? Marczuk wyjaśnia, że beneficjentem będą inne programy socjalne m.in. 300+. Posłanka PO Kinga Gajewska ujawniła niedawno, że już w tym roku rząd zamierza przerzucić na „Dobry Start” część pieniędzy zaplanowanych w budżecie na realizację programu 500+. Rząd szacuje, że roczny koszt wyprawek szkolnych dla dzieci to ok. 1,5 mld złotych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.