Arabowie znów zjedzą jaja od polskich kur. Emiraty zniosły zakaz importu

Polskie jaja znów trafią na stoły w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
Polskie jaja znów trafią na stoły w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Foto: pxhere.com
Zjednoczone Emiraty Arabskie zniosły embargo na polskie jaja. Ich eksport do tego kraju był zablokowany od 2017 roku, gdy w całej Europie wybuchła afera z fipronilem. Decydenci z ZEA przyjechali do Polski i osobiście sprawdzili, czy wszystko jest w porządku.


W 2017 roku skażone fipronilem jaja wykryto w 40 krajach, w tym w 24 państwach Unii Europejskiej. Eksport do wielu krajów został zablokowany, co skrzętnie wykorzystały firmy z USA i Ukrainy. Pod koniec roku władze ZEA doszły jednak do wniosku, że warto byłoby jednak wrócić do jajek od polskich kur.

– ZEA to chłonny rynek dla polskich przedsiębiorców, który do 2017 roku dynamicznie rósł, dlatego wznowienie handlu było priorytetowe dla dynamiki polskiego eksportu. Delegacja miała charakter kontroli, której wynik miał zaważyć na ponownej możliwości handlu jajami w skorupkach przedsiębiorców z Polski do ZEA – mówią przedstawiciele Ferm Drobiu Woźniak.

Co zobaczyli Arabowie?
Ta firma aktywnie włączyła się w organizację wizyty decydentów znad Zatoki Perskiej. Podczas tygodniowego audytu odbyli oni szereg spotkań, które miały zrewidować standardy i jakość polskiej produkcji jaj.

Rozmowy toczyły się na szczeblu ministerialnym z udziałem Głównej Inspekcji Weterynaryjnej, a w ich inicjowanie włączyło się Ministerstwo Rolnictwa, Ambasada RP w Abu Zabi oraz Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Fermy Woźniak poddały się kontroli z ZEA, pokazując cały proces produkcyjny firmy, kwestie bezpieczeństwa i jakości żywności. Decydenci uznali, że polscy producenci niczym nie ustępują swoim europejskim i globalnym konkurentom i mogą wrócić na rynek Emiratów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.