ZUS: Stać nas na "trzynastą emeryturę". Moment finansowy jest bardzo korzystny

Gertruda Uścińska, prezes ZUS twierdzi, że instytucja udźwignie finansowo trzynastą emeryturę z obietnic PiS. Przy okazji twierdzi, że świadczenie będzie jednorazowe
Gertruda Uścińska, prezes ZUS twierdzi, że instytucja udźwignie finansowo trzynastą emeryturę z obietnic PiS. Przy okazji twierdzi, że świadczenie będzie jednorazowe Adam Stępień / Agencja Gazeta
Prezes ZUS Gertruda Uścińska zapewnia, że pieniądze na tzw. "trzynastą emeryturę" znajdą się w budżecie instytucji. Jej zdaniem "moment finansowy jest bardzo korzystny". Zwłaszcza, że nowe świadczenie jej zdaniem będzie jednorazowym.


W rozmowie z Radiem ZET, prezes ZUS Gertruda Uścińska powiedziała, że pomysł "trzynastej emerytury" był dla nich nieco zaskakujący. Jak dodała jednak, w tym roku pieniądze się znajdą, a ZUS żadnych problemów miał przez to nie będzie.

Pieniądze mają pochodzić z Funduszu Pracy. Składają się na niego wszyscy, którzy prowadzą firmy - wpłacają oni składkę za siebie i za pracowników. Zgodnie z ustawą te pieniądze mają być przeznaczone na łagodzenie skutków bezrobocia. Na jakiej podstawie zostaną przeznaczone na emerytury? Nie wiadomo.

To nie byłaby pierwsza sytuacja, w której rząd wydaje pieniądze z tego funduszu niezgodnie z przeznaczeniem. Wcześniej finansowały one staże podyplomowe dla lekarzy czy wsparcie kobiet w ciąży i rodzin w programie "Za życiem".

ZUS uszczelnił system składek?
Zdaniem prezes ZUS w ustawie nie jest nigdzie zapisane, że pieniądze na dodatkowe świadczenia będą wypłacane ze środków Funduszu Pracy. Jak twierdzi, sytuacja w Zakładzie jest na tyle dobra, dzięki uszczelnieniu systemu.


Dodatkowe świadczenie dla emerytów ma kosztować 11 miliardów złotych. Do comiesięcznego przelewu każdego emeryta zostanie doliczone jednorazowe świadczenie w wysokości 1100 złotych brutto. Ustawy wprowadzającej to świadczenie nie podpisał jeszcze prezydent, więc teoretycznie możliwe że nie zostanie ono wypłacone w maju.

W tej chwili tyle wynosi minimalna emerytura, którą można otrzymać w przypadku przepracowania 20 lat przez kobietę i 25 przez mężczyznę. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że taki dodatek będzie także wypłacany w kolejnych latach.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.