ZUS: Stać nas na "trzynastą emeryturę". Moment finansowy jest bardzo korzystny

Gertruda Uścińska, prezes ZUS twierdzi, że instytucja udźwignie finansowo trzynastą emeryturę z obietnic PiS. Przy okazji twierdzi, że świadczenie będzie jednorazowe
Gertruda Uścińska, prezes ZUS twierdzi, że instytucja udźwignie finansowo trzynastą emeryturę z obietnic PiS. Przy okazji twierdzi, że świadczenie będzie jednorazowe Adam Stępień / Agencja Gazeta
Prezes ZUS Gertruda Uścińska zapewnia, że pieniądze na tzw. "trzynastą emeryturę" znajdą się w budżecie instytucji. Jej zdaniem "moment finansowy jest bardzo korzystny". Zwłaszcza, że nowe świadczenie jej zdaniem będzie jednorazowym.


W rozmowie z Radiem ZET, prezes ZUS Gertruda Uścińska powiedziała, że pomysł "trzynastej emerytury" był dla nich nieco zaskakujący. Jak dodała jednak, w tym roku pieniądze się znajdą, a ZUS żadnych problemów miał przez to nie będzie.

Pieniądze mają pochodzić z Funduszu Pracy. Składają się na niego wszyscy, którzy prowadzą firmy - wpłacają oni składkę za siebie i za pracowników. Zgodnie z ustawą te pieniądze mają być przeznaczone na łagodzenie skutków bezrobocia. Na jakiej podstawie zostaną przeznaczone na emerytury? Nie wiadomo.

To nie byłaby pierwsza sytuacja, w której rząd wydaje pieniądze z tego funduszu niezgodnie z przeznaczeniem. Wcześniej finansowały one staże podyplomowe dla lekarzy czy wsparcie kobiet w ciąży i rodzin w programie "Za życiem".

ZUS uszczelnił system składek?
Zdaniem prezes ZUS w ustawie nie jest nigdzie zapisane, że pieniądze na dodatkowe świadczenia będą wypłacane ze środków Funduszu Pracy. Jak twierdzi, sytuacja w Zakładzie jest na tyle dobra, dzięki uszczelnieniu systemu.


Dodatkowe świadczenie dla emerytów ma kosztować 11 miliardów złotych. Do comiesięcznego przelewu każdego emeryta zostanie doliczone jednorazowe świadczenie w wysokości 1100 złotych brutto. Ustawy wprowadzającej to świadczenie nie podpisał jeszcze prezydent, więc teoretycznie możliwe że nie zostanie ono wypłacone w maju.

W tej chwili tyle wynosi minimalna emerytura, którą można otrzymać w przypadku przepracowania 20 lat przez kobietę i 25 przez mężczyznę. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że taki dodatek będzie także wypłacany w kolejnych latach.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.