Już wiemy skąd rząd weźmie pieniądze na 13. emeryturę. Wyda pieniądze, które wpłacamy wszyscy

Elżbieta Rafalska już wie, skąd wziąć pieniądze na 13. emeryturę
Elżbieta Rafalska już wie, skąd wziąć pieniądze na 13. emeryturę Adam Stępień / Agencja Gazeta
Każdy emeryt otrzyma 1100 złotych brutto - zapowiedział Jarosław Kaczyński. Te pieniądze zostaną wzięte m.in. z Funduszu Pracy, do którego dopłaca każdy zatrudniony. Prawo nie pozwala jednak na wydawanie tych pieniędzy na emerytów.


Na razie jeszcze nie ma przepisów, które przyznałyby 13. emerytury. Aby zgodnie z obietnicami Jarosława Kaczyńskiego mogły one zostać wypłacone w maju, Sejm musi je uchwalić w ciągu najbliższych ośmiu tygodni.

Wówczas do comiesięcznego przelewu każdego emeryta zostanie doliczone jednorazowe świadczenie w wysokości 1100 złotych brutto. W tej chwili tyle wynosi minimalna emerytura, którą można otrzymać w przypadku przepracowania 20 lat przez kobietę i 25 przez mężczyznę. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że taki dodatek będzie także wypłacany w kolejnych latach.

Przelew ten dla wielu emerytów oznaczać będzie jedną z najwyższych dopłat do emerytury w ich życiu. Rekordziści dostaną nawet 55 tysięcy razy więcej niż zwykle. Skąd jednak rząd weźmie te pieniądze? Do projektu dotarła "Gazeta Wyborcza".

Rząd szuka pieniędzy w kilku funduszach
„Jednorazowe świadczenie pieniężne zostanie sfinansowane w ramach zwiększonych wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Emerytur Pomostowych i Funduszu Pracy oraz w ramach środków pozostających w dyspozycji pozostałych dysponentów poszczególnych części budżetowych” - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

Na konto Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wpływają składki od pracujących Polaków. Od razu są wydawane na bieżące emerytury i renty. Środki te są jednak niewystarczające, więc konieczna jest dodatkowa dopłata z budżetu. W jaki więc sposób fundusz, który jest na minusie dorzuci dodatkowe pieniądze?


Prawdopodobnie, w związku z niższym bezrobociem składek będzie więcej. Jednak niezależnie od tego, czy uda się uzyskać nadwyżkę, pieniądze zostaną natychmiast wydane.

Zamiast na walkę z bezrobociem, będzie na emerytury
Ponadto pieniądze na 13, emeryturę mają zostać sfinansowane z Funduszu Pracy. Składają się na niego wszyscy, którzy prowadzą firmy - wpłacają oni składkę za siebie i za pracowników. Zgodnie z ustawą te pieniądze mają być przeznaczone na łagodzenie skutków bezrobocia. Na jakiej podstawie zostaną przeznaczone na emerytury? Nie wiadomo.

To nie byłaby pierwsza sytuacja, w której rząd wydaje pieniądze z tego funduszu niezgodnie z przeznaczeniem. Wcześniej finansowały one staże podyplomowe dla lekarzy czy wsparcie kobiet w ciąży i rodzin w programie "Za życiem".
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.