Już wiemy skąd rząd weźmie pieniądze na 13. emeryturę. Wyda pieniądze, które wpłacamy wszyscy

Elżbieta Rafalska już wie, skąd wziąć pieniądze na 13. emeryturę
Elżbieta Rafalska już wie, skąd wziąć pieniądze na 13. emeryturę Adam Stępień / Agencja Gazeta
Każdy emeryt otrzyma 1100 złotych brutto - zapowiedział Jarosław Kaczyński. Te pieniądze zostaną wzięte m.in. z Funduszu Pracy, do którego dopłaca każdy zatrudniony. Prawo nie pozwala jednak na wydawanie tych pieniędzy na emerytów.


Na razie jeszcze nie ma przepisów, które przyznałyby 13. emerytury. Aby zgodnie z obietnicami Jarosława Kaczyńskiego mogły one zostać wypłacone w maju, Sejm musi je uchwalić w ciągu najbliższych ośmiu tygodni.

Wówczas do comiesięcznego przelewu każdego emeryta zostanie doliczone jednorazowe świadczenie w wysokości 1100 złotych brutto. W tej chwili tyle wynosi minimalna emerytura, którą można otrzymać w przypadku przepracowania 20 lat przez kobietę i 25 przez mężczyznę. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że taki dodatek będzie także wypłacany w kolejnych latach.


Przelew ten dla wielu emerytów oznaczać będzie jedną z najwyższych dopłat do emerytury w ich życiu. Rekordziści dostaną nawet 55 tysięcy razy więcej niż zwykle. Skąd jednak rząd weźmie te pieniądze? Do projektu dotarła "Gazeta Wyborcza".

Rząd szuka pieniędzy w kilku funduszach
„Jednorazowe świadczenie pieniężne zostanie sfinansowane w ramach zwiększonych wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Emerytur Pomostowych i Funduszu Pracy oraz w ramach środków pozostających w dyspozycji pozostałych dysponentów poszczególnych części budżetowych” - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.


Na konto Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wpływają składki od pracujących Polaków. Od razu są wydawane na bieżące emerytury i renty. Środki te są jednak niewystarczające, więc konieczna jest dodatkowa dopłata z budżetu. W jaki więc sposób fundusz, który jest na minusie dorzuci dodatkowe pieniądze?


Prawdopodobnie, w związku z niższym bezrobociem składek będzie więcej. Jednak niezależnie od tego, czy uda się uzyskać nadwyżkę, pieniądze zostaną natychmiast wydane.

Zamiast na walkę z bezrobociem, będzie na emerytury
Ponadto pieniądze na 13, emeryturę mają zostać sfinansowane z Funduszu Pracy. Składają się na niego wszyscy, którzy prowadzą firmy - wpłacają oni składkę za siebie i za pracowników. Zgodnie z ustawą te pieniądze mają być przeznaczone na łagodzenie skutków bezrobocia. Na jakiej podstawie zostaną przeznaczone na emerytury? Nie wiadomo.

To nie byłaby pierwsza sytuacja, w której rząd wydaje pieniądze z tego funduszu niezgodnie z przeznaczeniem. Wcześniej finansowały one staże podyplomowe dla lekarzy czy wsparcie kobiet w ciąży i rodzin w programie "Za życiem".

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.