Numery PESEL miliona Polaków dostępne w internecie. Na oficjalnej rządowej stronie

Na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości pojawił się dostęp do danych PESEL
Na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości pojawił się dostęp do danych PESEL Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Informacje o numerach PESEL blisko miliona osób są dostępne na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości. Informacje może zobaczyć każdy. Wszystko rozbija się o przepisy, które od zeszłego roku umożliwiają publikowanie danych uznawanych za wrażliwe.


Sprawę opisuje serwis gazeta.pl. Chodzi o imiona, nazwiska i numery PESEL, które w imieniu dowolnego podmiotu prawnego zarejestrowanego w KRS składały w jego imieniu sprawozdanie finansowe.

W październiku zeszłego roku sprawdzenie tych danych stało się możliwe wyłącznie drogą elektroniczną. W praktyce więc każdy, w tym przestępcy, mają możliwość otrzymania dostępu do takich danych. Może chodzić nawet o milion osób. Co więcej, nie jest to wyciek, a naturalna konsekwencja prowadzenia rejestru.

UODO ma co prawda wątpliwości w tej kwestii, choć możliwość udostępniania tych danych dozwolona jest przez przepisy. Urząd wystosował wniosek o przeanalizowanie sprawy do Ministerstwa Sprawiedliwości. Do czasu zmiany przepisów, dane nadal będą dostępne.

Numery PESEL niedostatecznie chronione?
Urząd Ochrony Danych Osobowych od dłuższego czasu podkreśla, że numery PESEL są niedostatecznie chronione. Przykładem niech będzie dostęp do bazy przez Axcess Financial Poland, firmę oferującą chwilówki. Firma nie miała zarządu, rady nadzorczej i była w stanie likwidacji.


Zgoda na dostęp do bazy nie oznacza jednak, że firmy mogą tam zaglądać w każdej chwili. Każdy z podmiotów musi najpierw wskazać dane osobowe konkretnej osoby, a następnie dostaje informację czy są one prawdziwe.

Z drugiej strony, 55 proc. rodaków nie ma żadnego problemu z podaniem swojego maila w zamian za dodatkowe korzyści – zniżki na zakupy, gratisowe produkty albo punkty na karcie lojalnościowej. Co 50 podałby nawet PESEL i nr dowodu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.