Kolejny kraj zakazuje hodowli zwierząt futerkowych. Hodowcy bez ogródek: Zostaliśmy zdradzeni

Hodowle lisów będą w Norwegii zakazane
Hodowle lisów będą w Norwegii zakazane Dominik Werner / Agencja Gazeta
Do 2025 roku zostaną zamknięte wszystkie fermy zwierząt futerkowych Norwegii - poinformował tamtejszy rząd. Farmerzy są rozżaleni i nazywają tę decyzję wprost - zdradą.


O sprawie informuje dziennik "Rzeczpospolita". Ustawa zabroni hodowli zwierząt przeznaczonych "do zabicia celem sprzedaży lub innego wykorzystania ich futra". Jest ona jednak problematyczna dla norweskich hodowców.

Ich zdaniem proponowane przez rząd dopłaty są zbyt niskie, tym samym nie pozwolą na przekwalifikowanie produkcji. To grozić ma bankructwem wielu farm. Na rekompensaty przeznaczone zostanie 500 milionów koron, czyli w przeliczeniu ok. 220 mln zł.

Dla porównania - roczny obrót w branży futerkowej, to w Norwegii ok. 300 mln koron. Zatrudnienie w niej znajduje ok. 500 osób. Norwegia dostarcza 1 proc. światowej produkcji skór norek i od 2 - 3 proc. produkcji skór lisów.

Organizacje branżowe twierdzą wprost, że odszkodowania to "grosze" w zamian za zniszczenie całej branży.

Futra wypadły z mody?
Nie tylko Norwegia walczy z producentami futer. W Niemczech ostatnią fermę zamknięto w kwietniu tego roku. Wielka Brytania zakazała hodowli zwierząt na futra w roku 2000, a Austria w 2004. Z naturalnych futer rezygnują również takie marki odzieżowe, jak na przykład Burberry.

W Polsce do sejmowej zamrażarki trafił projekt zmian w prawie dotyczących praw zwierząt oraz zakazu hodowli ich na futra. Mało kto wie, że to jeden z zaledwie dwóch projektów, pod którymi podpisał się Jarosław Kaczyński.

Projekt ustawy zakazujący hodowli na futra uchodził za oczko w głowie prezesa PiS. Chyba jednak można mówić tu o czasie przeszłym, bo Kaczyński nie kiwnął palcem od 2017 roku, gdy projekt trafił do zamrażarki.

Nie jest tajemnicą, że hodowcy zwierząt futerkowych to silne lobby, dysponujące dużymi pieniędzmi i nawet sam prezes może nie chcieć im się narażać. Idea poległa w starciu z polityką i pieniędzmi.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.