Nauczycielom nic, górnikom ponad 2 miliardy złotych. Rząd hojnie dorzuca się do węgla

Górnicy w zeszłym roku wydobyli mniej węgla, niż ich koledzy w 1947 roku. Im wystarczy głośniej krzyknąć, by rząd od razu wyczarował pieniądze. W 2019 r. dopłacimy do nich 2 mld zł. Nauczyciele nie mają takiej siły przebicia.
Górnicy w zeszłym roku wydobyli mniej węgla, niż ich koledzy w 1947 roku. Im wystarczy głośniej krzyknąć, by rząd od razu wyczarował pieniądze. W 2019 r. dopłacimy do nich 2 mld zł. Nauczyciele nie mają takiej siły przebicia. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
W górnictwie rośnie zatrudnienie. Jednocześnie spada ilość wydobytego węgla – wynik z grudnia 2018 był najgorszy od czasów II wojny światowej. A górnikom trzeba coraz więcej płacić, bo znalezienie pracownika graniczy niemal z cudem. W tym roku dopłacimy do tego biznesu 2,12 mld złotych.


W 1947 roku w górnictwie pracowało 210 tysięcy osób. Od tego czasu wydobycie rosło a zatrudnienie spadało, bo pod ziemię trafiały coraz bardziej wyrafinowane maszyny. Ale ten trend zaczął się właśnie odwracać – pisze portal WysokieNapiecie.pl.

Na koniec 2018 roku w polskich kopalniach pracowało ponad 83 tysiące osób, które wydobyły 63,4 mln ton węgla kamiennego. To najgorszy wynik od 1947 roku. Wynika z tego jednoznacznie, że produktywność tej branży po prostu spada. Nie ma się więc co dziwić, że polski węgiel jest coraz droższy. I nie będzie tanieć, bo nie ma takiej możliwości.

Gdzie w tym sens?
Kopalnie potrzebują coraz więcej pracowników, bo wydobycie węgla jest coraz trudniejsze. Górnicy coraz więcej czasu poświęcają na dojechanie i dojście do miejsca pracy. Kopalnie są coraz głębsze i rozciągają się na coraz większe odległości.


Na dodatek – jak pisze portal – część spółek kontrolowanych przez rząd (pośrednio lub bezpośrednio) ogranicza zakup usług obcych, a więc mniej prac zleca wyspecjalizowanym firmom zewnętrznym. Na całym świecie zlecanie usług na zewnątrz oznacza niższe koszty. U nas państwowe spółki górnicze przekonują, że jest inaczej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.