Rekordowy sezon "Gry o tron". Wiemy, ile kosztuje nakręcenie jednego odcinka

8 sezon Gry o tron kosztował łącznie 90 mln dolarów
8 sezon Gry o tron kosztował łącznie 90 mln dolarów mat. pras.
W „Grze o tron” wszystko musi być najlepsze, najdroższe i największe. Każdy z sześciu odcinków nowego sezonu kosztuje astronomiczne 15 milionów dolarów. Pracowały nad nimi dosłownie tysiące ludzi, ale producentowi – HBO i tak się to wszystko opłaca.


Gra o tron - oglądalność serialu HBO
Bo „Gra o tron” to serial z największą liczbą „naj” w jego możliwych określeniach. Dość powiedzieć, że dziesiątki jeśli nie setki milionów widzów przebierają nogami w oczekiwaniu na nowe odcinki. I to pomimo faktu, że obecnie na ekrany trafia już ósmy sezon tej produkcji.

Ba, ich liczba nie spada – co byłoby naturalne – lecz rośnie. Pierwszy sezon w USA oglądało średnio 9,3 miliona osób. Z roku na rok ich liczba rosła, by w sezonie 7 dobić do prawie 33 milionów.

Gra o tron - ciekawostki
W ciągu ośmiu sezonów serial był kręcony już w 10 krajach: Irlandii Północnej, Republice Irlandii, Maroku, Malcie, Hiszpanii, Chorwacji, Islandii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Szkocji. Nad samymi efektami specjalnymi pracowano w 40 miejscach na całym świecie.

Stopień ich skomplikowania ciągle rośnie. Pierwszy sezon pokazano widzom po 17 tygodniach postprodukcji, ósmy wymaga aż 42 tygodni pracy - wylicza Forbes.

Jeśli nie wiecie jeszcze, ile pieniędzy pochłania „Gra o tron”, wyobraźcie sobie, że tylko w Irlandii w produkcję zaangażowano prawie 13 tys. statystów i 2 tys. osób do obsługi. Również w Irlandii zużyto 1,7 tony gumy i 1,5 tony metalu, 52 tys. worków papieru, 163 ton propanu, 3 tys. efektów pirotechnicznych, 20 907 świec, 40 km liny i oczywiście ponad 18 tys. litrów sztucznej krwi.


Produkcja ma własny dział budowlany, który potrzebował ponad 1000 km desek, 60 000 arkuszy sklejki, 20 000 000 śrub, 1700 km kabli i 120 ciężarówek drewna z odzysku. A dział podróży wydał 19 722 biletów, zarezerwował 68 143 pokoi hotelowych i wydał 1749 kart telefonicznych.

Gra o Tron - wielki biznes HBO
HBO twierdzi, że z pewnością nie dokłada do produkcji serialu, mimo iż najlepszym aktorom płaci nawet pół miliona dolarów za odcinek. Nie wiadomo też, ile zarabia George R.R. Martin. Są to rzeczy objęte tajemnicą, ale widać, że HBO zrobiło na "Grze" cudowny interes, nawet pomimo sporej skali piractwa.

W ciągu pierwszych siedmiu sezonów seria otrzymała w sumie 132 nominacje do Emmy (47 wygranych), 7 nominacji do Złotego Globu (1 statuetka).
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.