Rusza zbiórka na ratunek Notre Dame. Najbogatszy Francuz wpłacił 100 milionów euro

Ruszyła zbiórka pieniędzy na odbudowę katedry Notre Dame. Pierwszy 100 mln euro na odbudowę zadeklarował François-Henri Pinault, właściciel marki Gucci.
Ruszyła zbiórka pieniędzy na odbudowę katedry Notre Dame. Pierwszy 100 mln euro na odbudowę zadeklarował François-Henri Pinault, właściciel marki Gucci. Wikipedia / fot. LeLaisserPasserA38
Gdy katedrę Notre Dame w Paryżu jeszcze trawił ogień, zrozpaczeni Francuzi zaczęli organizować zbiórkę środków na odbudowę świątyni. Swoją „cegiełkę” dołożyła rodzina Pinault, uznawana za najbogatszą w kręgach francuskiego biznesu. Na ratunek Notre Dame przeznaczyła 100 mln euro.


Najbogatszy Francuz ratuje Notre Dame
Właściciel firmy Kering i grupy Holding Artemis, François-Henri Pinault, jest uznawany za najbogatszego człowieka we Francji. W poniedziałek późnym wieczorem agencja AFP ogłosiła, że Pinault wraz z rodziną zdecydował przeznaczyć 100 mln euro na odbudowę katedry Notre Dame.

– Ta tragedia uderzyła wszystkich Francuzów i tych, którzy są przywiązani do wartości duchowych. W obliczu takiego dramatu każdy pragnie przywrócić życie klejnotowi naszego dziedzictwa – tłumaczył swoją decyzję Francuz.

Zbiórka pieniędzy
Odbudowę katedry zapowiedział wczoraj w nocy prezydent Francji Emmanuel Macron, który odwołał swoje orędzie do narodu ws. protestu żółtych kamizelek i zamiast tego pojawił się na miejscu zdarzenia. Prezydent zaapelował o rozpoczęcie międzynarodowej zbiórki funduszy na odbudowę świątyni.

Zbiórka pieniędzy na katedrę już ruszyła. Odpowiada za nią francuska Fondation du patrimoine, zajmująca się ochroną i promowaniem dziedzictwa narodowego. Chęć do pomocy zgłaszają nie tylko Francuzi i nie tylko chrześcijanie. Obietnice finansowego wsparcia odbudowy zgłaszają internauci na całym świecie.

Pomoc przy odbudowie kościoła zaproponowała również włoska minister obrony Elisabetta Trenda, która obiecała „wypożyczyć” Francuzom włoskich ekspertów z UNESCO.

Pożar, który udało się ugasić dziś ok. 4 nad ranem, wybuchł wczoraj w okolicach godz. 19, doprowadził m.in. do zawalenia iglicy i dachu najważniejszej paryskiej świątyni. Od kilku dni w kościele trwały prace remontowe, pierwsze od 200 lat, które miały uratować sypiący się zabytek. Możliwe, że to właśnie remont był powodem zaprószenia ognia.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.