Polscy naukowcy odkryli cząsteczkę, która może przedłużać życie. W czym tkwi fenomen 1-MNA?

Konferencja dotycząca odkrycia cząsteczki 1-MNA przez polskich naukowców.
Konferencja dotycząca odkrycia cząsteczki 1-MNA przez polskich naukowców. fot. INNPoland.pl
Obecna w ludzkim organizmie cząsteczka 1-MNA przez lata była ignorowana. Środowisko naukowe postrzegało ją jako nieaktywną biologicznie. Tymczasem polscy naukowcy dokonali zdumiewającego odkrycia. Ich oczom ukazała się zupełnie inna odsłona cząsteczki 1-MNA - jako związku mogącego przedłużać życie.


Opatentowana przez polskich naukowców cząsteczka 1-MNA to związek naturalnie obecny w ludzkim organizmie. Powstaje w wyniku metabolizmu witaminy B3. Badania naukowe wykazały, że związek 1-MNA ma korzystny wpływ na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, ponieważ stymuluje śródbłonek do produkcji prostacykliny, przeciwdziałającej zakrzepom i miażdżycy.

Lista zakupów Polaka
Oprócz obecności w ludzkim ciele, cząsteczka 1-MNA występuje także w środowisku naturalnym. Najbardziej bogate w ten związek są algi morskie Wakame oraz zielona herbata. Źródłem cząsteczki są również seler, czarne chińskie grzyby oraz Natto, czyli sfermentowana soja. 


Nie brzmi to jak lista zakupów typowego Polaka. I rzeczywiście - według raportu opracowanego na zlecenie Pharmena i zrealizowanego przez Instytut Badawczy SW Research zieloną herbatę pije co piąty Polak, zaś prawie połowa badanych rodaków w ogóle nie je wodorostów. Jednocześnie jesteśmy świadomi zagrożeń wynikających z niezdrowego trybu życia i złego odżywiania.


– Polacy są niespójni - rozpoznają zagrożenia, ale nic z nimi nie robią – komentuje wyniki badań prof. Artur Mamcarz, kardiolog. – Dobrze identyfikujemy czynniki ryzyka chorób oraz ich konsekwencje. Wiemy, co możemy zrobić, aby im zapobiec - jeść nieco zdrowiej czy ruszać się. Jednak dużo gorzej z wykonaniem – podsumowuje.

Trudno jednak jeść algi morskie, sfermentowaną soję czy pić zieloną herbatę, skoro te produkty nie występują naturalnie w naszej szerokości geograficznej. Nie skąpią ich sobie za to Japończycy, którzy są najdłużej żyjącym narodem na świecie. Najwięcej stulatków w przeliczeniu na mieszkańców żyje na japońskiej wyspie Okinawa. Co więcej, są oni zdrowi jak ryby - nie imają się ich choroby układu sercowo-naczyniowego, miażdżyca czy nowotwory.  

Jak działa 1-MNA?
Naukowcy z Pharmeny, opierając się na perspektywicznych właściwościach cząsteczki 1-MNA, opracowują projekt leku, który dostarczałby tego związku naszemu organizmowi.

– Cząsteczka 1-MNA została zarejestrowana przez EFSA jako nowa kategoria składnika żywności, więc jest bezpieczna. Przeprowadzone badania pokazały, że jest bardzo dobrze tolerowana – tłumaczy dr Marzena Wieczorkowska z firmy Pharmena.

Zaś efekty działania cząsteczki 1-MNA są nieocenione. Oprócz wzmacniania prawidłowego działania śródbłonka naczyniowego oraz zapobieganiu jego dysfunkcjom, związek działa przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie, a również redukuje poziom markerów stanu zapalnego.Wpływ cząsteczki na przedłużenie życia i jej możliwości w walce z procesami starzenia się organizmu potwierdziły badania przeprowadzane przez ośrodki badawcze o międzynarodowej renomie, m.in. Swiss Federal Institute of Technology z Zurychu czy Harvard Medical School. 

Partnerem artykułu jest Pharmena S.A.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.