Polscy naukowcy odkryli cząsteczkę, która może przedłużać życie. W czym tkwi fenomen 1-MNA?

Konferencja dotycząca odkrycia cząsteczki 1-MNA przez polskich naukowców.
Konferencja dotycząca odkrycia cząsteczki 1-MNA przez polskich naukowców. fot. INNPoland.pl
Obecna w ludzkim organizmie cząsteczka 1-MNA przez lata była ignorowana. Środowisko naukowe postrzegało ją jako nieaktywną biologicznie. Tymczasem polscy naukowcy dokonali zdumiewającego odkrycia. Ich oczom ukazała się zupełnie inna odsłona cząsteczki 1-MNA - jako związku mogącego przedłużać życie.


Opatentowana przez polskich naukowców cząsteczka 1-MNA to związek naturalnie obecny w ludzkim organizmie. Powstaje w wyniku metabolizmu witaminy B3. Badania naukowe wykazały, że związek 1-MNA ma korzystny wpływ na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, ponieważ stymuluje śródbłonek do produkcji prostacykliny, przeciwdziałającej zakrzepom i miażdżycy.


Lista zakupów Polaka
Oprócz obecności w ludzkim ciele, cząsteczka 1-MNA występuje także w środowisku naturalnym. Najbardziej bogate w ten związek są algi morskie Wakame oraz zielona herbata. Źródłem cząsteczki są również seler, czarne chińskie grzyby oraz Natto, czyli sfermentowana soja. Nie brzmi to jak lista zakupów typowego Polaka. I rzeczywiście - według raportu opracowanego na zlecenie Pharmena i zrealizowanego przez Instytut Badawczy SW Research zieloną herbatę pije co piąty Polak, zaś prawie połowa badanych rodaków w ogóle nie je wodorostów. Jednocześnie jesteśmy świadomi zagrożeń wynikających z niezdrowego trybu życia i złego odżywiania.


– Polacy są niespójni - rozpoznają zagrożenia, ale nic z nimi nie robią – komentuje wyniki badań prof. Artur Mamcarz, kardiolog. – Dobrze identyfikujemy czynniki ryzyka chorób oraz ich konsekwencje. Wiemy, co możemy zrobić, aby im zapobiec - jeść nieco zdrowiej czy ruszać się. Jednak dużo gorzej z wykonaniem – podsumowuje.

Trudno jednak jeść algi morskie, sfermentowaną soję czy pić zieloną herbatę, skoro te produkty nie występują naturalnie w naszej szerokości geograficznej. Nie skąpią ich sobie za to Japończycy, którzy są najdłużej żyjącym narodem na świecie. Najwięcej stulatków w przeliczeniu na mieszkańców żyje na japońskiej wyspie Okinawa. Co więcej, są oni zdrowi jak ryby - nie imają się ich choroby układu sercowo-naczyniowego, miażdżyca czy nowotwory.  

Jak działa 1-MNA?
Naukowcy z Pharmeny, opierając się na perspektywicznych właściwościach cząsteczki 1-MNA, opracowują projekt leku, który dostarczałby tego związku naszemu organizmowi.

– Cząsteczka 1-MNA została zarejestrowana przez EFSA jako nowa kategoria składnika żywności, więc jest bezpieczna. Przeprowadzone badania pokazały, że jest bardzo dobrze tolerowana – tłumaczy dr Marzena Wieczorkowska z firmy Pharmena.

Zaś efekty działania cząsteczki 1-MNA są nieocenione. Oprócz wzmacniania prawidłowego działania śródbłonka naczyniowego oraz zapobieganiu jego dysfunkcjom, związek działa przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie, a również redukuje poziom markerów stanu zapalnego.Wpływ cząsteczki na przedłużenie życia i jej możliwości w walce z procesami starzenia się organizmu potwierdziły badania przeprowadzane przez ośrodki badawcze o międzynarodowej renomie, m.in. Swiss Federal Institute of Technology z Zurychu czy Harvard Medical School. 

Partnerem artykułu jest Pharmena S.A.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby
KARIERA 0 0Rozwój osobisty może zniszczyć człowieka. "Obudził się we mnie wewnętrzny krytyk na sterydach"
0 0W tych światowych miastach żyje się najlepiej. Znalazło się też miejsce dla Warszawy
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę