Rekordowa liczba Polaków chce pracować na Antarktydzie. Właśnie zakończył się nabór

W takich warunkach mogą pracować Polacy na Antarktydzie
W takich warunkach mogą pracować Polacy na Antarktydzie Liam Quinn / flickr.com
Od sześciu miesięcy do nawet roku pracy na Antarktydzie - to czeka 16 osób, które zostaną wybrane przez komisję do pracy na Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego w sezonie 2019-2020. Chętnych jednak nie brakowało - zgłosiło się ponad półtora tysiąca osób.


Kierowniczka wyprawy, Dagmara Bożek-Andryszczak, jest zaskoczona liczbą zgłoszeń. W rozmowie z gazeta.pl, twierdzi że półtora tysiąca zgłoszeń to rekord jak do tej pory. Do końca kwietnia wybrane osoby będą musiały się stawić na rozmowach kwalifikacyjnych.


Później wybrane osoby czekają badania lekarskie, a od czerwca do września czekają ich szkolenia przygotowujące do wyprawy. Ta potrwa albo pół roku, albo rok - zależnie od ustaleń z uczestnikiem. Podczas wyprawy panuje zasada "wszyscy robią wszystko", więc niezbędna będzie praca zespołowa. Z drugiej strony osoby zatrudnione będą pełnić konkretne funkcje, zależne od ich zdolności.


Dwie grupy będą pracować na Antarktydzie
Wyprawa będzie się składać z dwóch grup: zimowej, która pracować będzie od października do listopada kolejnego roku i letniej, która przebywać będzie w stacji od listopada do końca marca.

Polska Stacja Antarktyczna znajduje się w Antarktyce, na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych, około 120 km od Antarktydy. Osoby, które będą na niej pracować muszą liczyć się z trudnymi warunkami atmosferycznymi, jak na przykład silne wiatry.


Pod koniec listopada Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa poinformowało o przydzieleniu stacji 88 mln zł dotacji. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę nowego budynku głównego, w którym znajdą się kwatery mieszkalne.

Antarktyda to piąty co do wielkości kontynent. Położony jest najdalej na południe na Ziemi. Ma powierzchnię 14,0 mln km kw., którą w 98% pokrywa polarna czarna lodowa.Jak się okazało nie wiemy o niej wszystkiego.

Nie wiemy wszystkiego o Antarktydzie
Kilka lat temu grupa naukowców z kilku krajów odkryła jezioro oraz największy na świecie kanion we wnętrzu tego kontynentu. Udało im się to, dzięki analizie obrazów satelitarnych zgromadzonych przez NASA, ESA i US National Snow and Ice Data Center.

W czasie antarktycznej zimy, która potrwa do listopada nie ma praktycznie słońca, nie ma też możliwości wezwania pomocy z zewnątrz. Samolot i statek w złych warunkach pogodowych do stacji polarnej nie dotrze. To wszystko powoduje, że obecność w zimie na stacjach polarnych wymaga sporej odporności psychicznej.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby