Wchodzą nowe przepisy o ochronie lokatorów. Będzie można latami zalegać z czynszem?

Komornicy będą mieli większy problem z eksmisją osób, które zalegają z czynszem. Co zrobić, by zdyscyplinować niepłacącego lokatora?
Komornicy będą mieli większy problem z eksmisją osób, które zalegają z czynszem. Co zrobić, by zdyscyplinować niepłacącego lokatora? Dominik Sadowski / Agencja Gazeta
Będzie trudniej pozbyć się lokatora, który nie płaci czynszu. Wszystko przez zmianę przepisów o ochronie praw lokatorów. To zła wiadomość dla osób, które wynajmują mieszkania, ale również dla tych, które będą chciały mieszkanie zmienić.


Na pierwszy rzut oka zmiana wydaje się prosta. Na wniosek komornika gmina ma obowiązek znalezienia osobie, która zalega z opłatami za mieszkanie lokalu zastępczego. Do tej pory miała na to sześć miesięcy - po tym czasie komornik mógł przeprowadzić eksmisję np. do noclegowni czy schroniska. Teraz zapis o maksymalnym czasie znika.

Zmiana ta będzie zatem lepiej chroniła prawa lokatorów, których trudniej będzie wyrzucić z mieszkania. Jednak osoby, które kupiły mieszkanie w drodze licytacji komorniczej czy firmy wynajmujące mieszkania osobom fizycznym znajdą się w trudnej sytuacji.

Jeśli bowiem lokator nie płaci czynszu, a nie posiada prawa do żadnego lokalu, właściciel będzie musiał czekać na znalezienie mieszkania przez gminę W praktyce dłużnik może zamieszkiwać lokal, dopóki gmina nie znajdzie zastępstwa, a taka sytuacja może trwać latami - pisze serwis bankier.pl.


Możesz dostać odszkodowanie... od niepłacącego lokatora
Gminy mają bowiem duże problemy z lokalami dla osób niepłacących czynszów, choć czasami ze swojej winy. W czasie poszukiwania przez gminę lokalu zastępczego właścicielowi przysługiwać będzie odszkodowanie. Jednak nie od gminy, a od lokatora. A jego odebranie może być skomplikowane - skoro ktoś nie płaci czynszu, trudno oczekiwać, że będzie mieć pieniądze na odszkodowanie.

Inną opcją będzie zapewnienie lokatorowi lokalu zastępczego na koszt właściciela, jednak to będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Tego typu przepisy mogą sprawić, że coraz częstszymi staną się ogłoszenia o "dokwaterowywaniu" dodatkowych lokatorów do niepłacącej osoby. Prawnicy ostrzegają jednak - w ten sposób można wpakować się w problemy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.