Na jakie mieszkanie stać małżeństwo nauczycieli? Te wyliczenia dają do myślenia

47 metrów kwadratowych - to maksimum na jakie może liczyć małżeństwo nauczycieli z dzieckiem, chcąc kupić mieszkanie na kredyt.
47 metrów kwadratowych - to maksimum na jakie może liczyć małżeństwo nauczycieli z dzieckiem, chcąc kupić mieszkanie na kredyt. Fot. Łukasz Ogrodowczyk / Agencja Gazeta
Co stanie się, jeśli małżeństwo nauczycieli postanowi sobie kupić wspólne mieszkanie na kredyt? Zakładając, że mieszkają w Warszawie i nie mają innych zobowiązań, w kredycie na 30 lat mogą kupić sobie mieszkanie o powierzchni 47 metrów kwadratowych – o ile mają 80 tysięcy w gotówce.


Wyliczył to zespół serwisu JakiKredyt, specjalizującego się w kalkulacji zdolności kredytowej i porównaniu ofert kredytów hipotecznych. Pod uwagę wzięto potencjalną zdolność kredytową małżeństwa trzydziestoletnich nauczycieli pracujących w Warszawie i posiadających jedno dziecko.

Założono, że obydwoje zarabiają średnią dla nauczycieli dyplomowanych w stolicy, a więc 3483 zł brutto, i planują kupić mieszkanie o wartości 400 tys. zł. Za tę kwotę, biorąc pod uwagę średnią cenę za metr kwadratowy w Warszawie, mogliby pozwolić sobie na mieszkanie 47-metrowe. Do tego potrzebowaliby kredytu na 30 lat i dysponowali przy tym 20-procentowym wkładem własnym (80 tys. zł).

Takie małżeństwo otrzymałoby kredyt w dwóch z kilkunastu największych polskich banków – EuroBank i Millennium. W tym pierwszym stała rata miesięczna wyniosłaby 1878 zł, marża 1,99 proc., zaś prowizja 2 proc. W drugim – rata wyniosłaby kwota 1881 zł, marża 2 proc., a prowizja 0 proc.


Ofert tyle, co kot napłakał
W pozostałych bankach mogliby liczyć na kredyt w przypadku niższej ceny mieszkania. Biorąc pod uwagę średnią dla wszystkich największych banków, ich zdolność kredytowa wynosiłaby maksymalnie 290 tys. zł kredytu, co oznaczałoby mieszkanie o wartości 362,5 tys. zł, a więc – biorąc pod uwagę średnią dla Warszawy – 42-metrowe. Na tym poziomie cenowym kredyt dostaliby w ośmiu bankach.

Pod względem prowizji najlepiej wypadły banki Millenium i PKO Bank Polski, które nie wymagają jej wcale. Należy pamiętać, że wymogiem wzięcia kredytu w przypadku zdecydowanej większości ofert banków jest skorzystanie z dodatkowych produktów, np. ubezpieczeń, które mogą zmienić całkowity koszt kredytu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.