Na jakie mieszkanie stać małżeństwo nauczycieli? Te wyliczenia dają do myślenia

47 metrów kwadratowych - to maksimum na jakie może liczyć małżeństwo nauczycieli z dzieckiem, chcąc kupić mieszkanie na kredyt.
47 metrów kwadratowych - to maksimum na jakie może liczyć małżeństwo nauczycieli z dzieckiem, chcąc kupić mieszkanie na kredyt. Fot. Łukasz Ogrodowczyk / Agencja Gazeta
Co stanie się, jeśli małżeństwo nauczycieli postanowi sobie kupić wspólne mieszkanie na kredyt? Zakładając, że mieszkają w Warszawie i nie mają innych zobowiązań, w kredycie na 30 lat mogą kupić sobie mieszkanie o powierzchni 47 metrów kwadratowych – o ile mają 80 tysięcy w gotówce.


Wyliczył to zespół serwisu JakiKredyt, specjalizującego się w kalkulacji zdolności kredytowej i porównaniu ofert kredytów hipotecznych. Pod uwagę wzięto potencjalną zdolność kredytową małżeństwa trzydziestoletnich nauczycieli pracujących w Warszawie i posiadających jedno dziecko.

Założono, że obydwoje zarabiają średnią dla nauczycieli dyplomowanych w stolicy, a więc 3483 zł brutto, i planują kupić mieszkanie o wartości 400 tys. zł. Za tę kwotę, biorąc pod uwagę średnią cenę za metr kwadratowy w Warszawie, mogliby pozwolić sobie na mieszkanie 47-metrowe. Do tego potrzebowaliby kredytu na 30 lat i dysponowali przy tym 20-procentowym wkładem własnym (80 tys. zł).

Takie małżeństwo otrzymałoby kredyt w dwóch z kilkunastu największych polskich banków – EuroBank i Millennium. W tym pierwszym stała rata miesięczna wyniosłaby 1878 zł, marża 1,99 proc., zaś prowizja 2 proc. W drugim – rata wyniosłaby kwota 1881 zł, marża 2 proc., a prowizja 0 proc.


Ofert tyle, co kot napłakał
W pozostałych bankach mogliby liczyć na kredyt w przypadku niższej ceny mieszkania. Biorąc pod uwagę średnią dla wszystkich największych banków, ich zdolność kredytowa wynosiłaby maksymalnie 290 tys. zł kredytu, co oznaczałoby mieszkanie o wartości 362,5 tys. zł, a więc – biorąc pod uwagę średnią dla Warszawy – 42-metrowe. Na tym poziomie cenowym kredyt dostaliby w ośmiu bankach.

Pod względem prowizji najlepiej wypadły banki Millenium i PKO Bank Polski, które nie wymagają jej wcale. Należy pamiętać, że wymogiem wzięcia kredytu w przypadku zdecydowanej większości ofert banków jest skorzystanie z dodatkowych produktów, np. ubezpieczeń, które mogą zmienić całkowity koszt kredytu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.