Zgłoszenia do pracy w komisji wyborczej. To ostatni dzień na zarobienie nawet 500 złotych

Najlepszą wypłatę dostanie przewodniczący komisji, jego (lub jej) zastępca zarobi 400 złotych, członek zaś 350 złotych.
Najlepszą wypłatę dostanie przewodniczący komisji, jego (lub jej) zastępca zarobi 400 złotych, członek zaś 350 złotych. Fot. Łukasz Giza / Agencja Gazeta
Jeśli chcesz zarobić 350 – 500 złotych za dzień pracy, to masz czas do końca dnia, by zgłosić swoją kandydaturę do pracy w obwodowej komisji wyborczej. Wybory już za miesiąc – aby zarobić wystarczy mieć skończone 18 lat i nie być spokrewnionym z kandydatem ze swojego okręgu.


Warunki nie są wygórowane. W zasadzie chodzi tylko o pełnoletniość i brak powiązań z kandydatami oraz komitetami wyborczymi. Nie można być kandydatem lub członkiem jego rodziny, komisarzem lub pełnomocnikiem komitetu wyborczego, urzędnikiem wyborczym, mężem zaufania, obserwatorem społecznym lub osobą, której udzielono pełnomocnictwa do głosowania w wyborach.

Jest jeszcze drobna uwaga – członkowie rodziny kandydata mogą pracować w komisji, o ile nie robią tego w okręgu, z którego startuje ich krewny. Oczywiście nie można też być osobą pozbawioną praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu lub pozbawioną praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu. Odrzucone zostaną też osoby ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu.

Komisje liczą (w zależności od liczby mieszkańców na swoim terenie) od 7 do 15 osób, potrzeba więc kilkuset tysięcy ludzi w całym kraju. W ostatnich wyborach powszechnych kandydatów do pracy było niewielu, więc na wiosnę Państwowa Komisja Wyborcza zwiększyła diety dla członków komisji wyborczych. Obecnie za dzień pracy można dostać od 350 do 500 złotych.


Najlepszą wypłatę dostanie przewodniczący komisji, jego (lub jej) zastępca zarobi 400 złotych, członek zaś 350 złotych. Przypomnijmy, że partie na kampanię mogą przeznaczyć po prawie 20 mln złotych.

Gdzie złożyć podanie?
Chęć pracy w komisji wyborczej można zgłosić u pełnomocnika jednego z komitetów wyborczych, w urzędzie gminy lub bezpośrednio w odpowiedniej Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego.

Obowiązków jest sporo, ale nie jest to zadanie ponad ludzkie siły. Członkowie obwodowej komisji wyborczej odpowiadają za przeprowadzenie głosowania, czuwanie w dniu wyborów nad przestrzeganiem przepisów prawa wyborczego w miejscu i w czasie głosowania, ustalenie wyników głosowania w obwodzie i podanie ich do publicznej wiadomości oraz przekazanie ich właściwej komisji wyborczej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby