Biodegradowalne torby nie takie eko. Wytrzymały 3 lata w glebie i słonej wodzie

Biodegradowalne torby wytrzymały w wodzie i glebie 3 lata.
Biodegradowalne torby wytrzymały w wodzie i glebie 3 lata. 123rf.com
Plastikowe torby, które uchodzą za biodegradowalne, pozostały nienaruszone nawet po trzech latach, po wystawieniu ich na działanie czynników naturalnych, jak słona woda czy gleba. Co więcej, torby były nadal w stanie utrzymać zakupy pomimo upływającego czasu.


Badania przeprowadzono na trzech rodzajach toreb – kompostowalnych, biodegradwalnych i konwencjonalnych. Naukowcy poddali obiekty badań długoterminowej próbie polegającej na zanurzeniu ich w wodzie, zakopaniu oraz pozostawieniu na powietrzu. Żadna z toreb nie rozłożyła się całkowicie we wszystkich warunkach naturalnych. O sprawie pisze brytyjski "The Guardian".

Naukowcy dowiedli, że torby kompostowalne radzą sobie o wiele lepiej niż pozostałe. Próbka tego materiału zniknęła w środowisku morskim po trzech miesiącach, natomiast nie wiadomo dokładanie, jakie są produkty jej rozpadu i potencjalne konsekwencje dla środowiska. Badacze wciąż próbują to ustalić. W przypadku gleby, materiał rozkładał się o wiele dłużej, ponieważ aż 27 miesięcy. Jednak po wykopaniu nie był w stanie utrzymać „zakupów”. Z kolei worek biodegradowalny wytrzymał w morzu i glebie aż trzy lata. Był on nawet w stanie utrzymać pakunki.

Problem plastikowych toreb jest na tyle szeroki, że zagrażają one nie tylko środowisku i zwierzętom, ale także ludziom. Jak się okazuje plastikowe torebki trafiają nawet do naszych żołądków. Działają jak pasta ścierna, która niszczy kosmki jelita cienkiego od środka. Unia Europejska próbuje z tym walczyć ograniczając ilość plastiku w środowisku, jednak coraz więcej osób ma wątpliwości co do skuteczności tych działań.


Natomiast nie tylko UE może zawalczyć z plastikiem. Robią to także małe warzywniaki. Dobrym rozwiązaniem dla konsumentów są także torby wielokrotnego użytku. Sakwabag to niepozorne, materiałowe woreczki.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.