Powiedziały "nie" plastikowym siatkom i stworzyły wielorazowe woreczki. "Polacy są zmęczeni plastikiem"

Sakwabag to ekologiczne, bawełniane woreczki, stworzone jako wielorazowa alternatywa dla plastikowych opakowań.
Sakwabag to ekologiczne, bawełniane woreczki, stworzone jako wielorazowa alternatywa dla plastikowych opakowań. fot. Sakwabag / mat. prasowe
Szokujące obrazy tonących w oceanach plastikowych śmieci i zwierząt uwięzionych w foliówkach trudno wyrzucić z głowy. Tym większą grozę budzą twarde dane - według badań ONZ co roku przez odpady w oceanach ginie ponad milion zwierząt, a „plama śmieci” na Pacyfiku powierzchniowo jest ponad pięciokrotnie większa niż obszar Polski. Zamiast plastikowych torebek siostry Katarzynę i Beatę Buc proponują bawełniane sakwabag, czyli ekologiczne woreczki stworzone przez w duchu zero waste.


Żyć bardziej ekologicznie
Sakwabag to niepozorne, materiałowe woreczki. Ich bezpretensjonalność skrywa jednak ogromną wartość dodaną dla środowiska. W przeciwieństwie do plastikowych opakowań, sakwabag są naturalne i w 100 proc. biodegradowalne, a do ich produkcji wykorzystywana jest certyfikowana bawełna organiczna.


– Sakwabag powstały z bardzo prozaicznego powodu. Wspólnie z siostrą byłyśmy zmęczone i przerażone ilością zużywanego na co dzień jednorazowego plastiku, który otacza nas codziennie. Chciałyśmy stworzyć coś, co będzie alternatywą dla jednorazowych opakowań i pozwoli żyć w sposób bardziej zrównoważony – opowiada w rozmowie z INNPoland.pl Katarzyna Buc.

Starając się ograniczyć swój ślad węglowy w środowisku, siostry początkowo woreczki szyły tylko dla siebie. Prototypy powstawały najpierw z firanek i skrawków szmatek. Jednak w pewnej chwili pojawił się pomysł - a co, gdyby taki produkt był dostępny dla wszystkich?

– Moja siostra jest ”zero-waste", ja jestem osobą praktyczną. Jednym z powodów powstania naszych woreczków była moja wieczna frustracja przy zakupach w sklepie, gdy po naładowaniu kilograma jabłek do plastikowej siatki, nie zdążyłam ich nawet donieść do kasy, bo torebka zdążyła się w tym czasie porwać na strzępy. Szukałyśmy zatem rozwiązania wytrzymałego, który jednocześnie będzie miał zaletę ekologiczną – tłumaczy Katarzyna Buc.


Bawełniane sakiewki
Z tego powodu padło na bawełnę. Po pierwsze - dzięki naturalnemu tworzywu zapakowane w woreczki warzywa i owoce oddychają i nie pleśnieją. Po drugie - bawełna jest lekka i wytrzymała. Pozostawała jednak jeszcze kwestia ekologiczności, ponieważ ze względu na zużycie wody jej produkcja bywa niezmiernie szkodliwa dla środowiska.

Oczywiście taka bawełna jest znacząco tańsza od organicznej, lecz stworzenie produktu najmniejszym kosztem mijałoby się z celem - w końcu chodziło o to, by woreczki powstały w duchu zero-waste. Znalezienie odpowiedniego partnera, który rzeczywiście spełniałby ekologiczne normy i uprawiał bawełnę z uwagą na zrównoważony rozwój okazało się ogromnym, czasochłonnym wyzwaniem.

Wreszcie, po długich poszukiwaniach w końcu się udało. Pełnowartościowego kontrahenta siostry zlokalizowały… w Indiach.

– Współpracujemy ze szwalnią i tkalnią w Indiach, która posiada certyfikat Fairtrade oraz spełnia normę SA 8000 określającą wymogi w zakresie odpowiedzialności społecznej – mówi pomysłodawczyni. Uprzedza moje pytanie i zaznacza, że wraz z siostrą otrzymuje wiele pytań, dlaczego nie zdecydowały się szyć woreczków w Polsce.

– Odpowiedź jest prosta - bawełna w Polsce nie rośnie. Koszt ekologiczny sprowadzenia jej do naszego kraju jest nieporównywalnie wyższy niż uszycie woreczków w miejscu, w którym mamy dostęp do organicznej, certyfikowanej bawełny – tłumaczy pomysłodawczyni.

Sakwabag w sklepach
Misją Katarzyny i Beaty Buc jest to, aby wielorazowe alternatywy były łatwo dostępne dla każdego konsumenta. Z tego powodu swoimi sakwabag próbują zainteresować duże firmy i markety. Przyznają, że choć na drodze do stworzenia produktu zmierzyły się już z niejednym wyzwaniem, największych trudności dostarcza ekologiczna edukacja przedsiębiorców.

– Nasz produkt jest na rynku dopiero od września, a już cieszy się zainteresowaniem wśród konsumentów. Jednak aby wywrzeć realny wpływ na środowisko nie wystarczy, by kilka osób chodziło z własnymi siateczkami do sklepów. Naszą misją jest to, żeby nasz produkt był dostępny dla każdego klienta chcącego zapakować zakupy w wielorazowy woreczek. Na razie zapowiada się, że droga przed nami długa, jednak my cierpliwie czekamy na to, że ktoś w końcu na tę „ekologiczną stronę mocy” przejdzie – śmieje się Katarzyna Buc.

Dodaje, że na razie trwają rozmowy z potencjalnymi klientami, nie chce jednak zdradzić, który z dużych marketów jako pierwszy zaproponuje kupującym wielorazowe woreczki zamiast plastikowych siatek. Przyznaje, że przekonanie zarówno sklepów, jak i ich klientów do rezygnacji z tańszych jednorazówek jest trudne, lecz wierzy, że w końcu im się uda.

Bo niby o szkodliwości plastiku wszyscy wiemy, to niekoniecznie radzimy sobie z rozwiązywaniem tego problemu. Statystyczny Europejczyk rocznie wykorzystuje około 198 sztuk jednorazowych siatek. Polak wypada jeszcze gorzej - przed wprowadzeniem opłaty recyklingowej w 2018 r. zużywał ich aż 450.

Z własnymi siatkami do marketu
W świetle powyższych danych wydawać by się mogło, że Polakom trudno będzie przestawić się na wielorazową alternatywę. Jednak Katarzyna Buc zapewnia, że widzi coraz więcej proekologicznych zachowań na rodzimym rynku.

– Polacy są już zmęczeni plastikiem. Otrzymujemy bardzo dużo komentarzy od ludzi, którzy mówią, że nareszcie mają w co zapakować owoce i warzywa. Wiemy, że nasi rodacy widzą problem i chcieliby mieć jakąś alternatywę dla jednorazowych siatek. Kiedy zatem mają możliwość skorzystania z gotowego rozwiązania, bardzo często okazuje się, że nasze woreczki są właśnie tym, czego szukali – przekonuje.

Sama autorka pomysłu przyznaje, że na początku bała się, jak własne siatki zostaną przyjęte przez kasjerów lub sprzedawców. Jednak szybko okazało się, że obawy były zupełnie bezpodstawne, co licznie potwierdzają również zadowoleni klienci.

– Jesteśmy wręcz zaskoczone ilością pozytywnych reakcji. Wielokrotnie spotkałam sprzedawców, którzy bardzo cieszyli się na widok naszych woreczków i mówili, że w końcu nie muszą pakować produktów w plastikowe siatki. Nigdy nie spotkałam się z odbiorem na zasadzie "proszę wyjąć te produkty", tylko z bardzo ciepłym przyjęciem. Że nareszcie jest coś, co pomoże nam zadbać o życie ekologiczne przyszłych pokoleń – wspomina Katarzyna Buc.

Bo do tego, żeby o to zadbać, rzeczywiście wystarczą drobne zmiany. Na początku wystarczy zrezygnowanie z jedzenia plastikowymi sztućcami czy zapakowanie zakupów w wielorazowy woreczek. Wiadomo, jedna kropla nie wydrąży skały, jednak całe ich morze realnie może coś zmienić.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł
0 0E-sport w Polsce potrzebuje pracowników. Ale uczelnie nie potrafią ich kształcić
0 0Pływa w syrenim ogonie i uczy tego innych. "Dla syren nie ma górnej granicy wiekowej"
0 0"Piętno głupiej dziewczynki we mnie zostało". Tak po latach czują się ofiary mobbingu