Polka zrobiła jadalne opakowanie na jedzenie. Zagraniczne media pieją z zachwytu

W SCOBY można bezpiecznie zapakować żywność. Opakowanie, tak jak zawartość, też jest jadalne.
W SCOBY można bezpiecznie zapakować żywność. Opakowanie, tak jak zawartość, też jest jadalne. Vimeo.com / roza rutkowska
Kolosalne ilości plastikowych odpadów, które zaśmiecają środowisko, są coraz bardziej alarmujące, a ekologiczni eksperci z całego świata głowią się, jak je zmniejszyć. Na wyjątkowo oryginalny pomysł wpadła Róża Rutkowska. Polka wyhodowała organiczny „plastik”, w który można zapakować jedzenie. A potem je zjeść - razem z opakowaniem.

Projektantka stworzyła SCOBY (Symbiotyc Culture Of Bacteria and Yeast), czyli tworzywo z grzyba kombuchy. Powstaje ono w wyniku fermentacji cukrów z odpadów rolniczych i jest w stu procentach ekologiczne oraz, co zaskakujące, jadalne.

Opakowanie, które można zjeść
Ekologiczne opakowanie przedłuża trwałość umieszczonej w nim żywności. Można je zjeść wraz z zawartością lub wyrzucić na kompost. O wynalazku Rutkowskiej, który może zastąpić tradycyjne foliówki, zrobiło się już głośno za granicą - pisały o nim m.in. Fast Company i Mashable.

Świadomość ekologiczna Polaków w ostatnich latach znacznie wzrasta. Niedawno głośno było również o burmistrzu Złotowa, który w swoim mieście sadzi drzewa, wymienia stare piece i uczy mieszkańców, jak poprawnie karmić ptaki.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.