Polka zrobiła jadalne opakowanie na jedzenie. Zagraniczne media pieją z zachwytu

W SCOBY można bezpiecznie zapakować żywność. Opakowanie, tak jak zawartość, też jest jadalne.
W SCOBY można bezpiecznie zapakować żywność. Opakowanie, tak jak zawartość, też jest jadalne. Vimeo.com / roza rutkowska
Kolosalne ilości plastikowych odpadów, które zaśmiecają środowisko, są coraz bardziej alarmujące, a ekologiczni eksperci z całego świata głowią się, jak je zmniejszyć. Na wyjątkowo oryginalny pomysł wpadła Róża Rutkowska. Polka wyhodowała organiczny „plastik”, w który można zapakować jedzenie. A potem je zjeść - razem z opakowaniem.


Projektantka stworzyła SCOBY (Symbiotyc Culture Of Bacteria and Yeast), czyli tworzywo z grzyba kombuchy. Powstaje ono w wyniku fermentacji cukrów z odpadów rolniczych i jest w stu procentach ekologiczne oraz, co zaskakujące, jadalne.

Opakowanie, które można zjeść
Ekologiczne opakowanie przedłuża trwałość umieszczonej w nim żywności. Można je zjeść wraz z zawartością lub wyrzucić na kompost. O wynalazku Rutkowskiej, który może zastąpić tradycyjne foliówki, zrobiło się już głośno za granicą - pisały o nim m.in. Fast Company i Mashable.

Świadomość ekologiczna Polaków w ostatnich latach znacznie wzrasta. Niedawno głośno było również o burmistrzu Złotowa, który w swoim mieście sadzi drzewa, wymienia stare piece i uczy mieszkańców, jak poprawnie karmić ptaki.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.