Ekologiczne jedzenie to dopiero początek. Teraz Polacy rzucili się na te "eko" produkty

Produkty ekologiczne. Są coraz popularniejsze, sprzedaż prowadzi m.in. Organic Farma Zdrowia.
Produkty ekologiczne. Są coraz popularniejsze, sprzedaż prowadzi m.in. Organic Farma Zdrowia. Fot. facebook.com/ORGANIC FARMA ZDROWIA SA
Ekologiczna świadomość jest w Polsce coraz większa. Częściej jemy lokalne produkty, segregujemy śmieci, na zakupach używamy wielorazowych toreb, a całkiem spora grupa ludzi już wie, żeby nie marnować wody podczas mycia zębów. Jednak ekologia zaczyna wykraczać poza zwykłe gaszenie światła przy wychodzeniu z kuchni. Zielone trendy coraz śmielej zaglądają w nowe miejsca. Na przykład… do toalety.


Szybki przegląd internetowych sklepów ekologicznych jasno ukazuje, że na ofertowym piedestale bezsprzecznie stoi eko żywność. Można tam znaleźć dosłownie wszystko - od owoców i nabiału, po przyprawy, majonezy i karmy dla zwierząt. Jednak niektóre dyskonty proponują również inne produkty z ekologicznej kategorii.


– Dzisiaj można dostać praktycznie wszystko w jakości ekologicznej. Dostępne jest natomiast to, na co jest popyt. Nie na każdy produkt jakości ekologicznej jest jeszcze zapotrzebowanie – opowiada w rozmowie z INN:Poland Joanna Jerenkiewicz, właścicielka sklepu ekologicznego Biosklep w Gdyni.


Czy „praktycznie wszystko” nie zakrawa już o przesadę? Otóż nie. Aby być bardziej eko, wystarczy poszperać kilka minut w internecie, a przed nami roztoczy się szeroki wachlarz zielonych artykułów z każdej dziedziny życia. Oferty ekologicznych sklepów prześcigają się w zróżnicowaniu.


– Zaczęło się od żywności, jednak widać coraz większe zapotrzebowanie na kosmetyki i środki czystości. Coraz większą popularnością cieszą się też eko suplementy. Nieśmiało wchodzą również np. bio produkty dla dzieci, jak kauczukowe smoczki, szczoteczki do zębów, zabawki bez szkodliwych plastików. To są produkty w Polsce jeszcze niszowe, jednak klienci już zaczynają o nie pytać – mówi pani Joanna.

Ekologiczne środki do czyszczenia
Na polskim rynku można zatem znaleźć różnego rodzaju ekologiczne środki do czyszczenia, takie jak płyny czyszczące, płyny do toalet, mleczka szorujące, proszki do prania, płukania, odplamiacze, płyny do mycia naczyń, kostki do zmywarek. To zielone zastępniki produktów, które na co dzień kupuje się w drogeriach.

– Popularność takich artykułów jest spowodowana po pierwsze coraz większą świadomością tego, że syntetyczne substancje są dla nas i dla naszego środowiska szkodliwe, a po drugie, że dużo osób jest na nie uczulonych i nie może sobie pozwolić na używanie konwencjonalnych środków, bo dostanie wysypki – wyjaśnia właścicielka sklepu.

„Zaraz, zaraz!” – zawołają sceptycy. „Ale czy produkty ekologiczne wyczyszczą zabrudzenia równie dobrze, jak ich syntetyczne odpowiedniki?” Pani Joanna przyznaje, że eko środki rzeczywiście mogą wymagać nieco dłuższego przebywania na czyszczonej powierzchni lub mocniejszego „przyszorowania”, jednak z zabrudzeniami radzą sobie doskonale. Dodatkowo nie duszą i nie szczypią w oczy zapachem chloru, a przede wszystkim nie szkodzą środowisku.

Eko kosmetyki coraz bardziej popularne
Dużym i wciąż wzrastającym powodzeniem cieszą się rownież ekologiczne kosmetyki. Ba, niektórzy, zamiast kupić je w sklepie, decydują się na zamówienie składników i wytworzenie ich własnoręcznie w warunkach domowych. Taką opcję oferują np. strony Zrobsobiekrem.pl czy Zrobswojkosmetyk.pl.

– Taki ekologiczny szampon jest przyjazny dla Ziemi. Można z nim pojechać pod namiot do lasu i umyć się w naturze, bo jest biodegradowalny. Ekologiczne kosmetyki dają również bardzo dobre efekty pielęgnacyjne i nie są drażniące – przekonuje się pani Joanna.

Jedyną wadą takich kosmetyków wydaje się zatem ich cena, która nierzadko bywa kilkukrotnie wyższa, niż ich drogeryjnych kuzynów. Pani Joanna przekonuje jednak, że na ekologiczny kosmetyk nie warto żałować pieniędzy.

– Często takie produkty są droższe, jednak są bardzo wydajne. Wydaje nam się, że płacimy więcej za sztukę, natomiast używamy go dłużej, bo te produkty są bardzo gęste, bardzo skoncentrowane – wyjaśnia.

Jeśli kosmetyki i środki czyszczące to jeszcze za mało dla ekologicznego entuzjasty, to produktów jakości ekologicznej jest jeszcze więcej. Eko sklepy wychodzą naprzeciw swoim chroniącym środowisko klientom. Mogą oni zatem kupić również ekologiczne naczynia, ubrania, biodegradowalne pieluchomajtki lub worki na śmieci, ekologiczne ręczniki, a nawet ekologiczne wycieraczki z włókna kokosowego.

Choć wydawać by się mogło, że ekologiczne produkty można znaleźć tylko w sklepach specjalistycznych, to coraz częściej są one dostępne w zwykłych sieciówkach. Na przykład w ofercie Rossmanna znajdziemy kosmetyki oznaczone etykietą „Produkt przyjazny naturze”, zaś w Lidlu od jakiegoś czasu dostępne są ekologiczne środki do czyszczenia z serii W5 Eco, na przykład żel do WC o zapachu grejpfruta.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.