Polacy zaufali bankom. Ponad trzy czwarte z nas przekonane jest, że pieniądze są bezpieczne

Polacy generalnie ufają bankom
Polacy generalnie ufają bankom Adam Stępień / Agencja Gazeta
87 proc. uczestników badania na zlecenie Związków Banku Polskich ufa bankowi, w którym trzyma swoje pieniądze. 75 proc. respondentów jest zaś przekonanych o bezpieczeństwie zdeponowanych w banku pieniędzy.


Badanie "Reputacja sektora bankowego" zostało przeprowadzone na zlecenie Związku Banków Polskich. Wynika z niego, że Polacy generalnie ufają bankom, w których trzymają pieniądze. 87 proc. respondentów ufa bankom, 83 - pracownikom banków. Trzech na czterech badanych wierzy, że ich pieniądze są bezpieczne.

Jak podkreślił ZBP, cytowany przez serwis bankier.pl, stopień zaufania do swojego banku wzrósł w ciągu roku o 3 pkt proc., a do doradcy bankowego - o 4 pkt. Wzrost zaufania o 6 proc. zanotowały natomiast płatności zbliżeniowe - tym ufa 67 proc. respondentów.

"W ciągu ostatnich siedmiu lat banki w Polsce dokonały bardzo istotnej poprawy w obszarze społecznej oceny reputacji. Przeszły do punktu, w którym na ogólnym poziomie reputację ocenia się jako dobrą, a najlepszą wśród innych branż świadczących usługi masowe, tj. firmy telekomunikacyjne, ubezpieczyciele, firmy pożyczkowe czy SKOK" - ocenił prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz, cytowany przez serwis.


Większość Polaków ma pozytywne doświadczenia w kontakcie z bankiem
81 proc. respondentów zadeklarowało, że w ubiegłym roku miało doświadczenia pozytywne w kontakcie z bankiem. 23 proc. oceniło te doświadczenia jako negatywne.

Na wyniki zaufania nie wpłynęła czarna seria awarii z początku tego roku. W Santander Polska i Credit Agricole zawiodły w karty. ING miał kłopoty z dostępem do kont na początku marca. Na początku miesiąca padły też bankomaty kilku największych sieci.

Równie chętnie z bankowości, w tym internetowej, korzystają seniorzy. Blisko 70 proc. polskich emerytów przynajmniej raz w tygodniu korzysta z bankowości internetowej. 94 proc. seniorów mających dostęp do internetu deklaruje, że korzysta z banków przez internet.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.