Polacy zaufali bankom. Ponad trzy czwarte z nas przekonane jest, że pieniądze są bezpieczne

Polacy generalnie ufają bankom
Polacy generalnie ufają bankom Adam Stępień / Agencja Gazeta
87 proc. uczestników badania na zlecenie Związków Banku Polskich ufa bankowi, w którym trzyma swoje pieniądze. 75 proc. respondentów jest zaś przekonanych o bezpieczeństwie zdeponowanych w banku pieniędzy.


Badanie "Reputacja sektora bankowego" zostało przeprowadzone na zlecenie Związku Banków Polskich. Wynika z niego, że Polacy generalnie ufają bankom, w których trzymają pieniądze. 87 proc. respondentów ufa bankom, 83 - pracownikom banków. Trzech na czterech badanych wierzy, że ich pieniądze są bezpieczne.

Jak podkreślił ZBP, cytowany przez serwis bankier.pl, stopień zaufania do swojego banku wzrósł w ciągu roku o 3 pkt proc., a do doradcy bankowego - o 4 pkt. Wzrost zaufania o 6 proc. zanotowały natomiast płatności zbliżeniowe - tym ufa 67 proc. respondentów.

"W ciągu ostatnich siedmiu lat banki w Polsce dokonały bardzo istotnej poprawy w obszarze społecznej oceny reputacji. Przeszły do punktu, w którym na ogólnym poziomie reputację ocenia się jako dobrą, a najlepszą wśród innych branż świadczących usługi masowe, tj. firmy telekomunikacyjne, ubezpieczyciele, firmy pożyczkowe czy SKOK" - ocenił prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz, cytowany przez serwis.


Większość Polaków ma pozytywne doświadczenia w kontakcie z bankiem
81 proc. respondentów zadeklarowało, że w ubiegłym roku miało doświadczenia pozytywne w kontakcie z bankiem. 23 proc. oceniło te doświadczenia jako negatywne.

Na wyniki zaufania nie wpłynęła czarna seria awarii z początku tego roku. W Santander Polska i Credit Agricole zawiodły w karty. ING miał kłopoty z dostępem do kont na początku marca. Na początku miesiąca padły też bankomaty kilku największych sieci.

Równie chętnie z bankowości, w tym internetowej, korzystają seniorzy. Blisko 70 proc. polskich emerytów przynajmniej raz w tygodniu korzysta z bankowości internetowej. 94 proc. seniorów mających dostęp do internetu deklaruje, że korzysta z banków przez internet.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.