Planujesz grilla w parku lub nad rzeką? Uważaj, możesz zapłacić za to wysoką karę

Grill w parku w określonych warunkach może zakończyć się karą
Grill w parku w określonych warunkach może zakończyć się karą Tomasz Szambelan / Agencja Gazeta
W teorii krajowe przepisy nie zakazują grillowania na terenach zielonych. W praktyce, zwłaszcza w trakcie suszy, może nas spotkać za to kara. Straż pożarna apeluje o rozsądek, zwłaszcza teraz.


Straż pożarna obawia się, że w majowy weekend będzie ją czekać znacznie więcej interwencji, jednak jak na razie nie ogłasza się stanu wyjątkowego. Za to w rozmowie z serwisem finanse.wp.pl apelują oni o ostrożność.

Strażacy odnotowali przez pierwsze 4 miesiące tego roku prawie 4 tysiące pożarów lasów. Z czego tylko w kwietniu - 3,4 tys. Winna jest wiosenna pogoda - mała ilość śniegu zimą i niewielkie opady wczesną wiosną.

Susza daje się we znaki nie tylko lasom, ale i np. producentom papryki. Jedne uprawy zostały już zupełnie zniszczone, zbiory innych będą mniejsze niż w poprzednich latach. Rolnicy czekają na deszcz i liczą straty.

W takiej sytuacji możliwe jest, że spowodujemy zagrożenie pożarowe. A to już jest karalne. Najwyższy wymiar tej kary to nawet dziesięć lat więzienia.

Spółdzielnia może zakazać rozpalania grilla
Oprócz tego należy sprawdzić, czy zarządca terenu, na którym chcemy rozpalić ogień, w ogóle na coś takiego pozwala. Kary za niestosowanie się do tego zakazu również są wpisane w wewnętrznych regulaminach. W Warszawie na przykład w ok. 75 parkach możliwe jest rozpalenie grilla.

Warto też uważać, jeśli planujemy rozpalić grilla na balkonie. Kiedy sąsiadom będzie przeszkadzać dym mogą oni wezwać policję. A ta, może nam dać mandat nawet do 500 złotych za zakłócanie porządku.

Jeśli jednak zdecydujemy się na grilla warto sprawdzić, czy węgiel który kupiliśmy spełnia określone normy. Doktorant z Uniwersytetu Śląskiego zbadał próbki węgla drzewnego i brykietu węgla drzewnego. Co w nich znalazł? Fragmenty tworzyw sztucznych i metali, okruchy szkła, a nawet bursztynu. To potencjalnie niebezpieczne związki, które po spalaniu mogą być potencjalne szkodliwe dla zdrowia.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.