Rząd obniży VAT w 2022 roku? Eksperci radzą, by nie przewiązywać się do tych planów

Obniżka VAT jest jeszcze nieprzesądzona
Obniżka VAT jest jeszcze nieprzesądzona Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Gazeta
W 2022 roku stawki VAT mają obniżyć się z 23 do 22 proc. i z 8 do 7 proc. Ekonomiści radzą jednak, by nie przywiązywać się do tej daty. Jest ona na tyle odległa, że po drodze może się wiele jeszcze wydarzyć.


Z ekspertami rozmawiał serwis money.pl. Zdaniem rządu zmiana stawek VAT powinna mieć miejsce, gdy relacja długu publicznego do PKB wynosić będzie nieco ponad 40,6 proc.

I choć zmiana ta nastąpić ma automatycznie, to eksperci są sceptyczni. Mechanizm obniżenia podatku można przecież w każdej chwili zmienić. Zwłaszcza, że dochody z VAT nie rosną tak szybko, jak zakładano.

Zwłaszcza, że scenariusz obniżki zakłada, że w ciągu najbliższych trzech lat nie stanie się nic poważnego w gospodarce Polski czy na rynkach światowych. Co więcej, konieczne byłoby utrzymanie stabilnego i w miarę wysokiego wzrostu gospodarczego.

Obniżenie VAT nadal jest prawdopodobne
Resort finansów szacuje, że zmiana wysokości VAT-u będzie kosztować budżet w 2022 roku około 9 miliardów 300 milionów złotych. Zdaniem ekonomistów w tej chwili nadal jest prawdopodobne, że plan obniżenia podatku VAT wypali.

Do tej pory rząd stał na stanowisku, że obniżka VAT jest niepotrzebna. Dlaczego? Zdaniem minister finansów i tak byłaby ona niezauważalna. Faktycznie, moglibyśmy nie odczuć tego w cenie chleba, ale licząc na głowę statystycznego Polaka, łącznie z dziećmi i niemowlętami, daje to 210 zł rocznie. Ta kwota byłaby już zauważalna.

VAT w wysokości 23 proc. obowiązuje od 2011 roku. Stawkę z 22 proc. podwyższył rząd Donalda Tuska i w tym okresie wszyscy twierdzili, że to tylko przejściowe rozwiązanie. Pierwotnie stawka miała być z powrotem obniżona już w 2013 roku. Z tych zapowiedzi nic nie wyszło.


Trzy bułki - trzy stawki VAT
Nie udało się nawet zmienić tzw. matryc VAT, uściślających co jest obłożone jakim podatkiem. Bo dziś obok siebie na jednej półce mogą leżeć trzy bułki, a każda z inną stawką VAT – 5, 8 lub 23 proc.

Bo pieczywo o terminie przydatności do spożycia w terminie do 14 dni jest obłożone najniższym podatkiem, drożej jest w przypadku pieczywa o podwyższonej zawartości cukru, zaś bułka, która wytrzyma ponad 2 tygodnie oznacza konieczność zapłacenia VAT w wysokości 23 proc.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.