Kierowcy mogą odetchnąć z ulgą. Z Rosji popłynęła czysta ropa. Na razie na Białoruś

Zdaniem strony rosyjskiej udało się uporać z zanieczyszczeniami ropy
Zdaniem strony rosyjskiej udało się uporać z zanieczyszczeniami ropy Beata Kitowska / Agencja Gazeta
Do rafinerii w białoruskim Mozyrzu dotarła ropa odpowiedniej jakości. To jednak jeszcze nie koniec walki z zanieczyszczonymi dostawami ropy naftowej. Rurociągami, m.in. do Polski i na Ukrainę, dotarło 5 mln ton trefnego paliwa.


Problem zaczął się w połowie kwietnia i to właśnie białoruska rafineria była tą, która podniosła alarm. Według dziennika rosyjskiego biznesu – „Wiedomosti” – do zapaprania ropy związkami zawierającymi chlor musiało dojść na odcinku rurociągu między Unieczą a Samarą.

Najprawdopodobniej chemikalia z chlorem wpuszczano do zbiorników, by zwiększyć stopień odzysku surowca. Są one jednak niszczące dla instalacji w rafineriach.

Strona rosyjska skierowała sprawę do prokuratury i Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Mówi się, że zanieczyszczenie mogło zostać dodane celowo, przez jedną spółek, która złamała wszystkie przepisy bezpieczeństwa.

Przez trzy miesiące kierowcy mogą spać spokojnie
Ministerstwo Energii postanowiło uruchomić łącznie 800 tysięcy ton zapasów ropy naftowej - podają IAR i Reuters. Polska ma obowiązek przechowywania zapasów surowca przez co najmniej 90 dni.

Według IAR pierwsza rezerwa, w wysokości 500 tysięcy ton, została uruchomiona 26 kwietnia, druga - 30 kwietnia. Dzięki temu dostawy paliw na stacje powinny przebiegać bez problemów.

Rosyjskie ministerstwo energetyki, cytowane przez portal money.pl. podało jednak, że od wtorku (7 maja) z rurociągu w Ust-Łudze w obwodzie kaliningradzkim, powinno płynąć całkowicie czyste paliwo.

W tej chwili białoruski zakład przygotowuje się do przyjęcia pierwszych dostaw surowca. Jednak jak twierdzą eksperci, problemy z rurociągiem mogą utrzymywać się jeszcze nawet przez pół roku. Jak informuje money.pl, w rurociągu Przyjaźń na terenie Rosji, Białorusi, Polski i Ukrainy zgromadziło się ok. 5 mln ton zanieczyszczonej ropy. Do Polski mogła z tego trafić jedna piąta.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.