Zagadka, której eksperci nie mogą rozwikłać. Polski przemysł oderwany od rzeczywistości

Polski przemysł nie poddaje się recesji - wbrew przewidywaniom
Polski przemysł nie poddaje się recesji - wbrew przewidywaniom Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta
Okazuje się, że wskaźniki ekonomiczne dotyczące polskiej gospodarki są nie lada zaskoczeniem dla ekonomistów. U naszych sąsiadów jest coraz gorzej, trwa recesja. Powinno się to odbić na polskim przemyśle, ale ten wydaje się odporny na jakiekolwiek zawirowania. Jest w pewnym sensie… oderwany od rzeczywistości.


Wskaźnik PMI, obrazujący koniunkturę w przemyśle, wzrósł w ostatnim miesiącu z poziomu 48,7 do 49. Oznacza to, że polski przemysł jest w delikatnej recesji, ale ta powoli odpuszcza. Teoretycznie wartość wskaźnika poniżej 50 wskazuje na to, że aktywność w tym sektorze gospodarki jest zbyt niska.

Indeks PMI powstaje na podstawie anonimowych ankiet. Przeprowadzone są wśród menedżerów firm, w których odpowiadają na pytania dotyczące zatrudnienia, płatności, cen czy zapasów. Przekłada się odpowiedzi na punkty w skali od 0 do 100, gdzie wynik od 50 punktów górę oznacza, że przemysł w danym kraju się rozwija a poniżej, że znajduje się w złej kondycji.

Jednak delikatny wzrost sugeruje, że recesja traci impet – pisze Grzegorz Siemionczyk w Rzeczpospolitej. Problem w tym, że wedle wszelkich prawideł PMI w Polsce nie powinno raczej rosnąć. U naszego największego partnera handlowego – w Niemczech – produkcja spada. W marcu recesja sięgnęła osiągnęła rekordowy poziom, najwyższy od 6 lat. Wskaźnik PMI spadł tam do do 44,7 pkt z 47,6 pkt w lutym.


Koniunktura spada w całej strefie euro. PMI przemysłu spadło z poziomu 49,3 pkt do 47,6 pkt. Wskaźnik dla sektora usług nadal jednak mówi o ekspansji, choć spadł z 52,8 pkt do 52,7 pkt.

Recesja przemysłu w Europie
Wśród hipotez, które mogą tłumaczyć odporność przemysłu nad Wisłą na spowolnienie w strefie euro, analitycy wymieniają też elastyczność przedsiębiorstw. Ma się ona przejawiać zdolnością do przekierowywania eksportu na rynki charakteryzujące się relatywnie silnym popytem – tłumaczy Grzegorz Siemionczyk.

Paneuropejski trend recesyjny wydaje się nie dotyczyć Polski. U nas ciągle przemysł rośnie, choć niekiedy trochę wolniej. Ekonomistom i analitykom trudno to wytłumaczyć, zupełnie jakby polski sektor przemysłowy żył własnym życiem i odkleił się od szarej rzeczywistości.

Ale jest też druga możliwość. Ekonomia nie jest nauką ścisłą i wskaźniki ekonomiczne obliczane tradycyjnymi metodami mogły przestać już wystarczać. Na razie nie wiadomo, jak na gospodarkę wpłynie tzw. piątka Kaczyńskiego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.