Rząd po cichu pracuje nad "ozusowaniem" umów śmieciowych. Składki w górę, pensje w dół

Prawo i Sprawiedliwość otwiera nowy front walki - tym razem z umowami śmieciowymi
Prawo i Sprawiedliwość otwiera nowy front walki - tym razem z umowami śmieciowymi Fot. Krzysztof Koch / Agencja Gazeta
Dwa ministerstwa połączyły siły i szykują potężne zmiany. Chcą, by pracujący na umowę o dzieło i zlecenie płacili pełne składki ZUS – tak jak osoby na etacie. Ucieszy się ZUS, do którego wpłynie szeroki strumień pieniędzy. Stracą pracownicy, którzy dostaną niższe wypłaty.


Ministerstwa Finansów oraz Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozważają pełne oskładkowanie "umów śmieciowych". Nie kryją się z planami – pisze portal Money.pl. Zapowiedź takiego rozwiązania – czyli składkowania umów cywilnoprawnych pojawiły się już w Wieloletnim Planie Finansowym na lata 2019 – 2020.

Zmianę, którą Ministerstwo Finansów zaplanowało już na 1 stycznia 2020 roku, skutecznie przykrył "test przedsiębiorcy" i plan jego wprowadzenia. Tymczasem w Wieloletnim Planie Finansowym na lata 2019 – 2020 znaleźć można hasło "ograniczenie unikania płacenia składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe". Kryją się pod nim m.in. zmiany w sposobie oskładkowania umów cywilnoprawnych oraz uszczelnienie systemu.

Chodzi o pieniądze
Resort finansów planuje w ten sposób pozyskać dla ZUS ok. 3 miliardy złotych rocznie. Będzie też pilnował, czy pracownicy nie są wypychani na umowy zlecenia przez pracodawców. Znane są też pomysły, by inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy mogli sami przekształcać pracownikom umowy ze śmieciówek na etaty.


Dziennikarze piszą, że na razie brak jest szczegółowych propozycji rozwiązań w tym zakresie. W grę wchodzi np. oskładkowanie umów do wysokości pensji minimalnej albo potrącanie składek od całości umowy.

Obecnie od umów o dzieło nie odprowadza się składek na ubezpieczenia społeczne. Umowy zlecenie są objęte składkami, ale stosunkowo niskimi – dają też możliwość dość kreatywnego zarządzania wysokością opłat.

Możliwe scenariusze, jakie kreślą przedstawiciele ministerstwa finansów, są dość skomplikowane. Pełne plany rządu nie są na razie znane, bo urzędnicy prawdopodobnie zdają sobie sprawę z burzy, jaką wywoła ten projekt.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.